عضویت در تجارت بان
عضویت در تجارت بان لطفا شکیبا باشید ...
ورود به حساب کاربری
ورود به حساب کاربری لطفا شکیبا باشید ...
کلمه عبور را فراموش کرده‌اید؟
لوگو تجارت بان بازار کردستان عراق
استاندار دیالی خواستار بازگشایی گذرگاه‌ «مندلی» با ایران شد

استاندار دیالی خواستار بازگشایی گذرگاه‌ «مندلی» با ایران شد

استاندار دیالی گف به دولت مرکزی عراق پیشنهاد داده تا برای تامین کمبود نیازهای اساسی مردم، گذرگاه‌های استان دیالی در مرز با ایران مشروط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای تبادلات تجاری گشوده شود.

به گزارش تجارت بان ، «مثنی التمیمی» استاندار استان دیالی عراق اعلام کرد که به دولت مرکزی پیشنهاد داده است که گذرگاه‌های مرزی این استان با ایران را باز کند.

التمیمی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «بغداد الیوم» تاکید کرد: «بازگشایی گذرگاه‌های مرزی با ایران موضوعی است که به دولت فدرال مربوط می‌شود و منحصرا مقامات دولت مرکزی درباره آن اختیار تصمیم گیری دارند.

وی افزود: «نقش ما در جایگاه مقامات ملی در دیالی تقویت تدابیر پیشگیرانه در شرایط شیوع ویروس کرونا است و ترس از انتقال ویروس کرونا از طریق کالاها را می‌توان با ضدعفونی و اتخاذ بالاترین سطوح تدابیر پیشگیرانه بهداشتی از بین برد».

التمیمی گفت:« ترکیه کشور همجوار عراق است و در حال حاضر بیش از 150 هزار نفر مبتلا دارد که بالاترین آمار مبتلایان در میان کشورهای همسایه عراق است از همین رو گذرگاه‌های مرزی آن با عراق باز نشده است».

استاندار دیالی تاکید کرد:« گذرگاه‌های ایرانی با منطقه کردستان عراق باز است و کالاها به مقادیر بسیار زیاد در آنجا رد و بدل می‌شوند. استان دیالی در حال حاضر با کمبود برخی مواد اساسی روبه روست. از همین رو به دولت پیشنهاد دادیم که گذرگاه‌های مرزی با ایران را باز کند تا اجناس مورد نیاز بازارها تامین شده و فرصت‌های شغلی برای بسیاری از افراد بیکار در شرایط کنونی فراهم شود علاوه بر اینکه منبع درآمدی برای استان محسوب می‌شود».

«عمر الوائلی» رئیس کمیته گذرگاه‌های مرزی دولت عراق چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد که به زودی گذرگاه مرزی «مندلی»(سومار) در استان دیالی و گذرگاه زرباطیه(مهران) در استان واسط بازگشایی می‌شود.

او تاکید کرد که بازگشایی این گذرگاه‌ها صرفا برای مبادلات تجاری و نه سیاحتی زیارتی خواهد بود.

الوائلی درباره گذرگاه‌های منطقه کردستان عراق نیز گفت که این گذرگاه‌ها در مرز با ایران ارتباطی با دولت فدرال ندارند و از دولت منطقه کردستان دستور می‌گیرند.

گذرگاه‌های مرزی با ایران از قریب به دو ماه پیش و با شیوع ویروس کرونا در ایران بسته شده است.

خبرگزاری فارس

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.