عضویت در تجارت بان
عضویت در تجارت بان لطفا شکیبا باشید ...
ورود به حساب کاربری
ورود به حساب کاربری لطفا شکیبا باشید ...
کلمه عبور را فراموش کرده‌اید؟
لوگو تجارت بان بازار کردستان عراق
تعیین عوارض صادرات برای شیرخشک و خامه جهت تعادل در بازار
دبیر ستاد تنظیم بازار گفت:

تعیین عوارض صادرات برای شیرخشک و خامه جهت تعادل در بازار

صادرات نامتعارف چربی و کره و شیرخشک از کشور، موجب تقاضای نامتعارفی در بازار شیر ایران شده است.

به گزارش تجارت بان، روز سه شنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، «محمدرضا کلامی» با اشاره به افزایش قیمت لبنیات، اظهار داشت: باید توجه داشت در شرایط فعلی قیمت ارز در محدوده ۲۰ هزار تومان قرار دارد، از این رو صادرات سودآوری بالایی دارد.

 

وی با اشاره به اینکه دولت با هدف تامین لبنیات مصرفی مردم به قیمت ‌مناسب، یارانه‌ای را بابت تامین نهاده‌ها پرداخت می‌کند، خاطرنشان کرد: به دلیل سودآوری صادرات به جای متعادل ماندن قیمت‌ها در سبد مصرفی مردم، با صادرات نامتعارف چربی و کره و شیرخشک از کشور روبرو هستیم و همین امر موجب تقاضای نامتعارفی به بازار شیر ایران وارد شود.

 

کلامی با اشاره به اینکه تحت تاثیر شرایط فوق قیمت مصوب شیر در سطح کشور رعایت نمی‌شود، اضافه کرد: برای محافظت از سفره مردم لازم است از ابزارهای مختلف استفاده کنیم و در این حوزه ابزار مناسب تعیین عوارض صادراتی برای صدور خامه و شیرخشک از کشور است.

 

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت گفت: از سوی دیگر تغییر نرخ ارز واردات کره از ارز ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی باعث شده مصارف کره داخلی افزایش یابد.

 

وی ادامه داد: در نهایت ستاد تنظیم بازار با پیش‌بینی اینکه کره وارداتی با ارز ۴۲۰۰ رو به اتمام است و مصارف کره داخلی با افزایش روبروست، پیشنهاد کرد که «کارگروه هماهنگی و ساماندهی عوارض صادراتی» نسبت به تعیین عوارض صادراتی برای شیرخشک و خامه بسته بندی به گونه‌ای که رانت افزایش قیمت دلار و سهم ارز ۴۲۰۰ تومانی به بیت المال و خزانه کشور بازگرداند، اقدام کند.

 

کلامی تاکید کرد: با ابلاغ مصوبه در خصوص اختیارات این کارگروه، بازار شیر از عدم هماهنگی که فاصله گرفته و به تعادل نزدیک خواهد شد.

منبع: ایرنا

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.