عضویت در تجارت بان
عضویت در تجارت بان لطفا شکیبا باشید ...
ورود به حساب کاربری
ورود به حساب کاربری لطفا شکیبا باشید ...
کلمه عبور را فراموش کرده‌اید؟
لوگو تجارت بان بازار کردستان عراق
بازاریابی در کردستان عراق
صادرات کالاهای غیرنفتی از مرز چذابه افزایش می‌یابد

صادرات کالاهای غیرنفتی از مرز چذابه افزایش می‌یابد

در توافقی که روز یکشنبه ۳۰ شهریور با مقام‌های کشور عراق در مرز شیب انجام شد، قرار است ظرفیت صادراتی مرز چذابه به بیش از ۶۰۰ کامیون در روز افزایش یابد.

به گزارش تجارت بان، حمید سیلاوی دوشنبه ۳۱ شهریور افزود: در ابتدای فعالیت مرز چذابه، روزانه ۲۰ کامیون به سمت کشور عراق بارگیری می‌شد اما به مرور زمان این تعداد به روزانه بیش از ۲۰۰ کامیون رسیده است. به‌منظور افزایش مراودات تجاری و توسعه صادرات غیرنفتی با کشور عراق، همه زیرساخت‌های چذابه بکارگرفته می‌شود. پیش از این تنها ۲ روز در هفته امکان صادرات کالا از طریق مرز چذابه به کشور عراق وجود داشت، طی یک هفته گذشته، این محدودیت رفع شده و در تمام طول هفته امکان بارگیری کامیون‌های حامل کالاهای ایرانی در مرز چذابه فراهم شده است. با توجه به‌ظرفیت موجود در چذابه برای صادرات کالا، تلاش می‌شود تا برای توسعه صادرات از این گذرگاه مرزی هماهنگی‌ بیشتری با مقامات عراقی انجام شود.

 

فرماندار دشت آزادگان در استان خوزستان تصریح کرد: مرز تجاری چذابه در پی شیوع بیماری کرونا از اسفندماه سال گذشته تا مردادماه امسال از سوی کشور عراق  مسدود بود. این مرز بعد از ایجاد امکانات لازم برای کنترل شرایط و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مجددا بازگشایی شد. در این راستا رایزنی‌های زیادی انجام شد و چندین نشست با مسئولان محلی کشور عراق در استان میسان برگزار شد و صادرات کالاهای ایرانی از مردادماه آغاز و تاکنون نیز ادامه دارد.

 

اواخر خرداد پیشنهاد بازگشایی مرز تجاری چذابه در نشست مشترک مسئولان محلی و گمرکی ایران و عراق مورد موافقت نهایی قرار گرفت و در نهایت این مرز تجاری در پنجم مرداد پس از ۶ ماه تعطیلی ناشی از مخاطرات ویروس کرونا بازگشایی شد. خوزستان با استان‌های میسان و بصره عراق روابط اقتصادی، تجاری، فرهنگی و آموزشی دارد. بسیاری از بازرگانان و تجار خوزستانی تا قبل از بازگشایی مرزهای تجاری شلمچه و چذابه به ناچار کالاهای خود را از مرزهای پرویزخان در استان کرمانشاه و باشماق در استان کردستان صادر کردند که این روند هزینه‌ حمل و نقل کالا را افزایش داده بود. پارسال حدود ۷۰۰میلیون دلار کالای غیرنفتی که بیشتر مصالح ساختمانی، لبنیات، مواد و کالای خانگی بودند از مرز تجاری چذابه به عراق صادر شد./ ایرنا

 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.