عضویت در تجارت بان
عضویت در تجارت بان لطفا شکیبا باشید ...
ورود به حساب کاربری
ورود به حساب کاربری لطفا شکیبا باشید ...
کلمه عبور را فراموش کرده‌اید؟
لوگو تجارت بان بازار کردستان عراق
بازاریابی در کردستان عراق
کارخانه قند
گزارش بازار فرش و موکت اقلیم کردستان و عراق

گزارش بازار فرش و موکت اقلیم کردستان و عراق

سه کشور عمده صادرکننده فرش به عراق و اقلیم کردستان، ایران، چین و ترکیه هستند.

به گزارش گروه ترجمه تجارت بان، بازرگانان فرش و موکت اقلیم کردستان می گویند به دلیل ویروس کرونا، افزایش تعرفه های گمرکی و افزایش قیمت ها در ایران و ترکیه، واردات این محصولات در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته است.بر اساس این گزارش، عراق و همچنین اقلیم کردستنان برای تامین نیازمندهای فرش و موکت خود، وابسته به محصولات ایران، چین و ترکیه هستند.
بر اساس آمارهای سالانه، عراق و اقلیم کردستان، 650 تا 800 میلیون دلار انواع فرش و موکت را وارد می کنند. بر اساس داده ها مدیریت کل برنامه و بازرسی وزارت بازرگانی و صنایع، از سال 2018 حدود 778 میلیون دلار فرش و موکت به اقلیم کردستان و عراق وارد شده است.


بر مبنای همین آمار در همان سال واردات فرش و موکت از سه کشور ایران، ترکیه و چین به شرح زیر است:


واردات فرش و موکت به عراق از ایران، 217 میلیون دلار (180 میلیون دلار فرش ماشینی و 37 میلیون دلار فرش دستبافت)
واردات فرش و موکت از ترکیه به عراق، 550 میلیون دلار (380 میلیون دلار موکت و 170 میلیون دلار فرش)
واردات فرش و موکت از چین به عراق، 11 میلیون دلار.


این آمار در حالی است که به گفته بازرگانان فرش، در 2 سال اخیر به دلیل یکسان سازی تعرفه ها و افرایش آن، بازار این محصولات در اقلیم کردستان ضعیف شده است.


در اقلیم کردستان حدود 15 بازرگانی بزرگ و 300 تا 400 بازرگانی کوچک، کار واردات فرش و موکت را انجام می دهند. بازرگانان بزرگ، فرش و موکت را به صورت عمده عرضه می کنند. بازرگانان کوچک نیز بیشتر فرش را برای عرضه در فروشگاه های خود وارد می کنند.


عراق و اقلیم کردستان قبلا علاوه بر سه کشور ایران، ترکیه و چین، فرش و موکت مورد نیاز خود را از کشورهای دیگر مانند امارات، سوریه، اردن، عربستان و چک وارد می کردند؛ اما در حال حاضر بیشتر فرش و موکت ترکیه و ایران در بازارهای اقلیم کردستان عراق عرضه می شوند؛ حدود 95 درصد از موکت ها در بازارهای اقلیم کردستان، محصولات ترکیه هستند.
منبع: روداو
تلخیص و ترجمه: تجارت بان

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.