عضویت در تجارت بان
عضویت در تجارت بان لطفا شکیبا باشید ...
ورود به حساب کاربری
ورود به حساب کاربری لطفا شکیبا باشید ...
کلمه عبور را فراموش کرده‌اید؟
لوگو تجارت بان بازار کردستان عراق
بازاریابی در کردستان عراق
کارخانه قند
آغاز دوباره صادرات سیب زمینی از مرز باشماق

آغاز دوباره صادرات سیب زمینی از مرز باشماق

مدیرکل گمرک باشماق مریوان با اعلام اینکه صادرات سیب زمینی از مرز باشماق از سر گرفته شده و بدون مشکل در جریان است، گفت: در ۲ روز گذشته، ۲۸۶ کامیون سیب زمینی از طریق این مرز به خارج کشور صادر شده است.

 

به گزارش تجارت بان، فرید حق‌پناه اظهار داشت: در مقاطعی از سال صادرات برخی محصولات کشاورزی از جمله سیب زمینی و کدو شامل محدویت فصلی اعمال شده از سوی کشور عراق می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه محدودیت فصلی صادرات محصولات کشاورزی در سال جاری از ۲۶ فروردین آغاز و ۲۴ آبان به پایان رسید، اضافه کرد: بعد از این تاریخ، صادرات محصولات کشاورزی از طریق مرز باشماق مریوان نیز همچون دیگر مرزها(سیرانبند بانه و پرویزخان در قصرشیرین) از سر گرفته شد.

 

مدیرکل گمرک باشماق مریوان در خصوص صف طولانی و انتظار کامیون‌ها در این مرز افزود: از آنجا که صادرکنندگان تمایل دارند محموله آنها جزء نخستین محموله‌های وارد شده به عراق باشد چون از لحاظ قیمت برای آنها مقرون به صرفه تر است قبل از رفع محدودیت فصلی، محموله‌های خود را در باشماق مستقر کرده بودند.

 

حق‌پناه با اعلام اینکه برغم این اقدام و افزایش محموله‌های صادراتی سیب زمینی در این مرز، هیچ گونه مشکلی در ارتباط با صادرات محصولات مختلف بویژه کشاورزی در این مرز وجود ندارد، یادآور شد: در حال حاضر صادرات کالاها از جمله سیب زمینی طبق روال عادی در جریان است.

 

کشور عراق هر ساله برای واردات برخی محصولات از ایران از جمله سیرانبند بانه و باشماق مریوان در بازه زمانی حدود هفت ماهه عوارض و گمرک زیادی اختصاص می‌دهد که برای برخی صادرکنندگان ایرانی پرداخت آن به لحاظ اقتصادی به صرفه نیست لذا این محصولات را تا رفع محدودیت فصلی صادر نمی‌کنند.

 

مرز رسمی باشماق مریوان در کردستان یکی از مهمترین مرزهای رسمی زمینی ایران با اقلیم کردستان عراق به شمار می‌آید و این گمرک در زمینه ترانزیت، صادرات، امور مسافری و مقدار قابل توجهی در بخش واردات فعال است.

منبع: ایرنا

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.