عضویت در تجارت بان
عضویت در تجارت بان لطفا شکیبا باشید ...
ورود به حساب کاربری
ورود به حساب کاربری لطفا شکیبا باشید ...
کلمه عبور را فراموش کرده‌اید؟
لوگو تجارت بان بازار کردستان عراق
اسباب بازی
دلنیا تجارت زاگرس
بازاریابی در کردستان عراق
آخرین اخبار تردد به اقلیم کردستان و عراق

آخرین اخبار تردد به اقلیم کردستان و عراق

ممنوعیت تردد از مرز باشماق تا پایان خرداد تمدید شد

به گزارش تجارت بان، بر اساس اهمیت اخبار مسافرت به اقلیم کردستان و عراق که به دلیل دستورالعمل های مقابله با ویروس کرونا دستخوش تغییرات زیادی شده است و وضعیت مرزهای مسافرتی بنا به شرایط کرونایی منالطق باز و یا بسته می شوند، گروه رسانه ای تجارت بان اخبار سفرها و وضعیت مرزهای اقلیم کردستان و عراق را به روز رسانی کرده و آخرین اخبار را  بر اساس تاریخ  در همین صفحه منتشر می کند.
 

کانال تلگرام تجارت بان

 

ممنوعیت تردد از مرز باشماق تا پایان خرداد تمدید شد (14 خرداد 1400)
 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: به منظور پیشگیری از شیوع حداقلی کرونای جهش یافته، ممنوعیت تردد از مرز باشماق مریوان تا پایان خرداد تمدید شد.


محمدابراهیم زارعی با استناد به نامه معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور و رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار کرد: با توجه به شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا و منظور پیشگیری از ابتلاء حداقلی این بیماری، محدودیت های تردد اعمال شده در مرزهای رسمی دو کشور (ایران و عراق) تا تاریخ ۳۱ خردادماه جاری تمدید شده است.

 

وی افزود: با توجه به ادامه وضعیت فراگیری بیماری کووید ۱۹ و به منظور کاهش و قطع چرخه شیوع ویروس کرونا و ابتلای حداقلی به آن، محدودیت‌های مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و عراق از جمله بسته بودن مرز باشماق تا آخر خرداد ادامه دارد.

 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان ادامه داد: مرز باشماق مریوان از ۶ اسفند سال گذشته به دلیل کاهش ورود ویروس جهش یافته به کشور همزمان با چند مرز کشور بسته شده است.

 

زارعی یادآور شد: محدودیت تردد از این مرز در فواصل زمانی ۲ هفته‌ای انجام گرفت تا در صورت بهبود شرایط شیوع کرونا بازگشایی شود که این امر تاکنون اتفاق نیفتاده است.

 

وی با اشاره به اینکه این محدودیت تنها برای مسافران است، بیان کرد: برای رانندگان ترانزیت عراقی هم برگه موقت تردد صادر نمی‌شود و آنها اجازه ورود به داخل شهرهای استان را ندارند./روابط عمومی استانداری کردستان

 

تلاش برای برقراری سفرهای هوایی میان ایران و اقلیم کردستان (08 خرداد 1400)


مدیر روابط میان اقلیم کردستان و ایران اظهار کرد:قرار شده تا سفرهای هوایی میان اقلیم کردستان و ایران از سر گرفته شود و هر هفته دو پرواز از دو فرودگاه اربیل و سلیمانیه انجام شود. 


عبدالله آکره ایی درباره روزهای انجام پرواز میان ایران و کردستان عراق گفت: قرار شده این پروازها در روزهای یکشنه و جمعه انجام شوند. 


این اظهارات در حالی است که در مدت گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا سفرهای هوایی میان کردستان عراق و ایران متوقف شده بودند.


این مقام مسئول گفت: تلاش می شود تا سفرهای هوایی به یک روز در میان تبدیل شودند و همچنین یک پرواز ویژه نیز به مقصد ارومیه برقرار شود؛ به همین منظور تلاش می شود تا مقدمات کار از سوی دو طرف انجام شود.

 

 

آغاز تردد مسافر و رسمی شدن مرز سیرانبند بانه (03 خرداد 1400)


 فرماندار شهرستان بانه گفت: با رسمی شدن مرز سیرانبند بانه و عقد تفاهم نامه با دولت مرکزی عراق، تردد مسافر از مرز سیرانبند بانه به این کشور آغاز شد.


به گزارش کُرد پرس، اسماعیل رستم پور اظهار کرد: با سفر هیئت عراقی در اسفند ماه سال گذشته و عقد قرار داد با طرف عراقی علیرغم مشکلات و موانع موجود اقدامات لازم ار طرفی عراق در زمینه راه اندازی سامانه و ساخت مهر انجام شده و بسترهای لازم فراهم شد.

 

وی افزود: تاکنون چندین مرحله مسافر از مرز سیرانبند بانه به عراق و اقلیم کردستان سفر کردند و طبق دستورالعمل دولت و اجازه ستاد کرونا در شرایط کنونی کسانی که اقامت دارند و کسانی که تاجر معتبر هستند می توانند از این مرز سفر کنند.

 

فرماندار شهرستان بانه با بیان اینکه سامانه مرز سیرانبند بانه به سامانه کشوری متصل است، ادامه داد: کسانی که متقاضی سفر از مرز سیرانبند بانه هستند باید از طریق استان و پلیس گذرنامه که در مرز حضور دارند، اجازه خروج داشته باشند.

 

رستم پور یادآور شد: تمام مراحل خروج و ورود مسافر که در مرزهای رسمی انجام می شود در مرز سیرانبند نیز انجام می شود و طبق دستورالعمل ها ورود و خروج مسافر از ساعت هفت و نیم صبح تا ساعت چهار بعد از ظهر هر روز انجام می شود.

 

وی با بیان اینکه روزانه تعدادی مسافر در این مرز تردد می کنند، بیان کرد: تست کرونای مسافران در ۲۴ ساعت انجام می شود و برای ورود مسافر نیز تست کرونا مسافرین در ورودی مرز توسط همکاران شبکه بهداشت که در مرز مستقر هستند انجام می شود.

 

فرماندار شهرستان بانه گفت: نماینده هلال احمر، نماینده نهاد مقام معظم رهبری و راهداری، حمل و نقل جاده ای نیز در مرز سیرانبند بانه برای انجام تشریفات ورود و خروج مسافر مستقر هستند و شرایط مناسب و بسترهای لازم برای تردد مسافر از این مرز فراهم است که با اعلام بازگشایی مرزها در این مرز نیز تردد مسافر به صورت رسمی آغاز می شود.

 

رستم پور با اشاره به روابط فرهنگی و خویشاوندی مردم کردستان با اقلیم کردستان عراق، اظهار کرد: این روابط و نزدیکی مردم ۲ کشور زمینه را برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف فراهم می کند و سرمایه گذاری سرمایه گذاران اقلیم کردستان توسعه توریسم درمانی در اولویت قرار دارند.

 

وی با بیان اینکه یک سرمایه گذار نیز برای ساماندهی بازارچه و مراکز خدماتی اعلام آمادگی کرده، افزود: روابط فرهنگی و خانوادگی مردم اقلیم کردستان عراق با مردم بانه تاریخی است و ظرفیت مهمی برای جذب سرمایه گذاری است و آغاز تردد مسافر در بازارچه سیرانبند بانه باعث ایجاد اشتغال، رونق گردشگری و سرمایه گذاری می شود.

 

فرماندار شهرستان بانه با بیان اینکه توسعه توریسم درمانی مهمترین دغدغه دولت است که باعث ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری می شود، ادامه داد: فردا اکیپ های از اقلیم کردستان عراق برای بحث سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی و شناسایی ظرفیت های بانه به این شهرستان سفر می کنند و از منطقه ویژه اقتصادی بانه و شهرک صنعتی مراکز تجاری و گردشگری بازید می کنند./کردپرس

 

تمدید ممنوعیت تردد از مرز باشماق​ (28 اردیبهشت 1400)

 

با توجه به ادامه وضعیت فراگیری بیماری کووید ۱۹ و به منظور کاهش و قطع چرخه شیوع ویروس کرونا و ابتلای حداقلی به آن، محدودیت‌های مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و عراق از جمله بسته بودن مرز باشماق تا ۱۵ خرداد ادامه دارد.

 

به گزارش تجارت بان، محمد ابراهیم  اظهار داشت: مرز باشماق مریوان از ۶ اسفند سال گذشته به دلیل کاهش ورود ویروس جهش یافته به کشور همزمان با  چند مرز کشور بسته شده است و مسدود بودن آن آخرین بار تا پایان اردیبهشت تمدید شده بود.

 

وی اضافه کرد: محدودیت تردد از این مرز در فواصل زمانی ۲ هفته‌ای انجام گرفت تا در صورت بهبود شرایط شیوع کرونا بازگشایی شود که این امر تاکنون اتفاق نیفتاده است، بنابراین تا ۱۵ خرداد همچنان بسته خواهد بود.

 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان با اشاره به اینکه این محدودیت تنها برای مسافران است، افزود: برای رانندگان ترانزیت عراقی هم برگه موقت تردد صادر نمی‌شود و آنها اجازه ورود به داخل شهرهای استان را ندارند.

 

زارعی به وضعیت استان در زمینه کرونا هم اشاره کرد و گفت: در حال حاضر پنج شهرستان شامل شهرستان‌های سنندج، سقز، قروه، بانه، کامیاران، دیواندره و بیجار در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های مریوان و سروآباد و دهگلان در وضعیت زرد به سر می‌برد.

 

در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کردستان شناسایی شد و سه بیمار هم جان خود را از دست دادند.

 

هم اکنون ۳۴۶ بیمار در مراکز درمانی استان بستری هستند که ۱۸۱ نفر آنان به سنندج اختصاص دارد و ۶۲ بیمار بدحال نیز در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت‌های ویژه هستند. کرونا از اسفند ۱۳۹۸ تاکنون یک هزار و ۳.۴ قربانی در کردستان داشته است./ ایرنا

 

 

چه کسانی می توانند از کردستان عراق به ایران سفر کنند؟ (16 اردیبهشت 1400)
 
تمدید ممنوعیت مسافرت به اقلیم کردستان عراق و بالعکس در حالی اعلام شد که برخی افراد با داشتن شرایطی امکان مسافرت را دارند.
 
جامعه گذرگاه مرزی باشماق در اطلاعیه ای با اشاره به تمدید ممنوعیت سفر به کردستان عراق و بالعکس توضیح داده است که بر اساس تصمیم اتخاذ شده و برای جلوگیری از انتشار کرونا اجازه سفر به ایران و بالعکس تا 31 اردیبهشت 1400 داده نمی شود؛ و تنها افرادی با شرایط زیر امکان سفر دارند: 
 
- درمان و امور پزشکی
- دانشجویانی که در یکی از دانشگاه های ایران مشغول به تحصیل هستند/کردستان تی وی
دارندگان کارت اقامت و ویزای بازرگانی و سرمایه گذاران 

 

مرز باشماق مریوان تا پایان اردیبهشت بسته است (15 اردیبهشت 1400)


 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان گفت: با هدف جلوگیری از ورود ویروس جهش یافته و در راستای محدودیت تردد از مرز رسمی باشماق مریوان، این مرز تا ۳۱ اردیبهشت بسته بوده و تردد در آن ممنوع است.

 

محمد ابراهیم زارعی اظهار داشت: مرز باشماق مریوان از ۶ اسفند سال گذشته در پی افزایش بسیار زیاد ورود مسافر با توجه به بسته شدن چند مرز رسمی کشور به روی مسافران عراقی، با هدف جلوگیری از ورود ویروس جهش یافته به استان،  بسته شده است.

 

وی افزود: محدودیت تردد از این مرز در فواصل زمانی ۲ هفته‌ای، انجام گرفت تا در صورت بهبود شرایط شیوع کرونا بازگشایی شود که این امر تاکنون اتفاق نیفتاده است و به همین دلیل تا پایان اردیبهشت همچنان بسته خواهد بود.

 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان با اشاره به اینکه این محدودیت تنها برای مسافران است، افزود: برای رانندگان ترانزیت عراقی هم برگه موقت تردد صادر نمی‌شود و آنها اجازه ورود به داخل شهرهای استان را ندارند./ایرنا

 

سفرهای هوایی میان تهران و اربیل از سر گرفته شد (13 اردیبهشت 1400)


پس از برقراری پرواز میان سلیمانه و تهران، اکنون مدیر فرودگاه اربیل از برقاری پرواز میان تهران و اربیل خبر داد.


 احمد هوشیار مدیر فرودگاه اربیل اظهار کرد: مجوز پرواز میان اربیل و تهران صادر شده و اکنون سفرهای هوایی به روال عادی بازگشته است.


به گفته این مقام مسئول، سفرهای هوایی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی انجام می شود.


با انتشار ویروس کرونا، سفرهای هوایی میان ایران و عراق متوقف اما پس از مدتی این سفرها از سرگرفته شدند؛ زمان زیادی طول نکشید و بار دیگر سفرها به حالت تعلیق درآمدند و حالا دیگر بار خبر بازگشت سفرها به روال قبلی منتشر شده است./روداو


پرسش بیشتر مخاطبان این است که چه افراد و با چه شرایطی می توانند سفر هوایی به اربیل و سلیمانیه انجام دهند؟ 


تجارت بان به محض دریافت جزئیات بیشتر آن را منتشر خواهد کرد.

 

پرواز سلیمانیه-تهران از سر گرفته می شود (11 اردیبهشت 1400)

بر اساس اطلاعیه فرودگاه بین المللی سلیمانیه، پرواز میان تهران و سلیمانیه از این هفته از سر گرفته خواهد شد.


در این اطلاعیه آمده است: قرار است فردا یکشنبه (12 اردیبهشت 1400) ساعت 15:30 دقیقه عصر، اولین پرواز مستقیم میان فرودگاه بین المللی سلیمانیه به جمهوری اسلامی ایران و بالعکس انجام شود.


آغاز سفرهای هوایی در حالی است که از ماه اکتبر سال 2020 بر اساس دستوراعمل های مقابله با ویروس کرونا، سفرهای هوایی متوقف شدع=ه بود./گلی کردستان

 

کانال تلگرام تجارت بان

اینستاگرام تجارت بان

 

تمدید منع تردد از مرزهای قصرشیرین به عراق (4 اردیبهشت 1400)

 

فرماندار قصر شیرین از تمدید ممنوعیت سفر  از مرزهای خسروی و پرویزخان به عراق خبر داد.

 

به گزارش تجارت بان، ممنوعیت تردد مسافری پیش‌تر به دلیل مقابله با ویروس کرونا توسط کشورمان اعمال شده بود  تا ۱۵ اردیبهشت تمدید شده است.

 

مرادعلی تاتار اظهار داشت: محدودیت تنها برای مسافران است ولی مبادلات تجاری در مرزهای قصرشیرین همچنان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود.

 

نماینده عالی دولت در قصرشیرین گفت: در راستای مقابله با ویروس کرونا، پایش رانندگان و کامیون‌های حامل کالاهای صادراتی نیز در راستای مقابله با ویروس کرونا در مرز رسمی پرویزخان انجام می‌شود ضمن اینکه رعایت دستورالعمل های بهداشتی در مرز خسروی تشدید شده است.

 

نماینده عالی دولت در قصرشیرین گفت: روزانه بیش از ۷۰۰ دستگاه کامیون کالا از مرز رسمی پرویزخان به اقلیم کردستان عراق و بیش از ۳۰۰ دستگاه کامیون محموله صادراتی از مرز رسمی خسروی به حوزه حکومت مرکزی این کشور صادر می شود.

 

تاتار ادامه داد: با توجه به نارنجی بودن وضعیت شهرستان رعایت دستورالعمل های بهداشتی در مرزها نیز تشدید شده و نظارت بر اجرای اعمال محدودیت‌ها نیز در دستور کار است.

 

وی اظهار داشت: در فروردین تا بهمن سال ۹۹ در مدتی که تردد مسافر با رعایت پروتکل های بهداشتی مجاز بود بیش از ۹ هزار و ۴۰۰ مسافر ورودی ایرانی از مرز پرویزخان وارد کشور شدند و بیش از ۱۰ هزار و ۴۰۰مسافر از پرویزخان به عراق خروج یافتند و در مجموع نیز هفت هزار و ۶۰۰ مسافر خارجی از مرز پرویزخان به داخل و خارج از کشور تردد کردند.

 

قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷هزار تن جمعیت و ۱۸۶کیلومتر مرز با عراق دارد که در امتداد این مرزها ۲مرز رسمی خسروی و پرویزخان فعال است./ ایرنا

 

کانال تلگرام تجارت بان

 

مهاجرت
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.