عضویت در تجارت بان
عضویت در تجارت بان لطفا شکیبا باشید ...
ورود به حساب کاربری
ورود به حساب کاربری لطفا شکیبا باشید ...
کلمه عبور را فراموش کرده‌اید؟
لوگو تجارت بان بازار کردستان عراق
اسباب بازی
دلنیا تجارت زاگرس
بازاریابی در کردستان عراق
راه آهن شلمچه به بصره وصل می شود

راه آهن شلمچه به بصره وصل می شود

دولت عراق با هدف ارتقای سطح روابط بازرگانی و گردشگری با ایران، طرح اتصال راه آهن شلمچه به بصره را تصویب کرد.

به گزارش تجارت بان، کابینه دولت عراق به طور رسمی اجرای طرح اتصال راه آهن شلمچه به بصره را تصویب کرد.

 

بر این اساس، حسن ناظم، سخنگوی دولت عراق گفت: اجرای این طرح به زودی آغاز خواهد شد و عراق از توسعه ناوگان ریلی با کشور‌های همسایه حمایت می‌کند.

 

طالب جواد الحسینی، مدیر کل راه آهن عراق نیز در مصاحبه با خبرگزاری رسمی عراق (واع) گفت: به زودی پس از کلنگ زنی طرح بندر بزرگ فاو، به طور مستقیم با طرف ایرانی مذاکرات فوری برای شروع طرح متصل کردن خط ریلی شلمچه به بصره را اغاز خواهیم کرد.

 

گفتنی است؛ اسفند ماه سال گذشته، محمد اسلامی وزیر راه، مسکن و شهرسازی کشورمان که بنا به دعوت همتای عراقی خود به بغداد سفر کرده بود، با وزیر حمل و نقل و وزیر مسکن عراق دیدار و راهکار مشارکت ایران در شهرسازی و همچنین تکمیل راه آهن شلمچه به بصره را با مقام‌های عراقی مورد بررسی قرار داده بود.

 

سال ۱۳۹۰ بود که در ایران اتصال راه‌آهن خرمشهر به شلمچه به طول ۱۷ کیلومتر انجام شد بنابراین در راستای اتصال شبکه ریلی ایران به عراق و رسیدن به کربلا، ضرورت داشت ادامه این خط ریلی از شلمچه تا بصره عراق به طول حدود ۳۲ کیلومتر در خاک عراق ساخته شود.

 

از سوی دیگر در کشور عراق، خط ریلی از بصره تا کربلا ساخته شده و با تکمیل ۳۲ کیلومتر خط آهن شلمچه تا بصره، زائران ایرانی می‌توانند از طریق قطار به شلمچه و سپس بصره و کربلا بروند و از این منظر جابه جایی مسافران و گردشگران ایرانی به مقصد عراق از طریق خط آهن تسهیل خواهد شد. خط ریلی شلمچه، بصره ۳۲ کیلومتر است. این طرح قرار بود قبل از سال ۲۰۱۴ آغاز شود، اما به علت تجاوز تروریست‌های تکفیری صهیونیستی داعش به عراق متوقف شد./ باشگاه خبرنگاران

 

مهاجرت
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.