بنزین در صدر صادرات به اقلیم کردستان

یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹ 669 0
بنزین در صدر صادرات به اقلیم کردستان به گفته سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، عمده صادرات ایران به کردستان عراق؛ بنزین سپس گاز، برق، مصالح ساختمانی، مواد غذایی، مواد شیمیایی، پتروشیمی و بقیه اقلام صنعتی است.

به گزارش تجارت بان، سیدحمید حسینی، با اشاره به افزایش رقم صادرات به عراق طی سال جاری اظهار داشت: در ششم ماه ابتدایی امسال 2 میلیارد و 907 میلیون دلار به عراق صادرات داشته‌ایم. در 5 ماه ابتدایی سال رقم صادرات در هر ماه حدود 450 تا 560 میلیون دلار بود اما در شهریور ماه با توجه به باز شدن مرزهای عربی و فعالیت هر روزه مرزها اوضاع صادرات بهتر شد و به رقم 550 تا 560 میلیون دلار رسیدیم. 

 

وی عمده صادرات به اقلیم کردستان عراق را بنزین سپس گاز، برق، مصالح ساختمانی، مواد غذایی، مواد شیمیایی، پتروشیمی و بقیه اقلام صنعتی عنوان کرد.

 

برای اطلاع از آخرین تحولات درباره وضعیت بنزین در اقلیم کردستان، اینجا را کلیک کنید.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در ادامه درباره دلیل اینکه بیشتر حجم صادراتی ایران به اقلیم کردستان عراق است و نه دولت مرکزی این کشور، توضیح داد: دولت مرکزی عراق 700 هزار بشکه در روز ظرفیت پالایشی دارد و استانداردی که برای ورود فرآورده‌های نفتی در نظر گرفته یورو 4 و 5 است. علاوه بر آن وزارت نفت عراق بخاطر تحریم آمادگی خرید از ایران را ندارد و بیشتر نیاز خود را از هند و اروپا تامین می‌کند، البته امسال واردات فرآورده‌های نفتی خود را بخاطر کرونا کم کرده است.

 

وی افزود: بنابراین اقلیم کردستان مشتری عمده ما است، بعضا بارها به دولت مرکزی عراق هم ارسال می‌شود. در کل از 10 سال تاکنون صادراتی به دولت مرکزی عراق نداریم و بیشتر مراودات تجاری ما با اقلیم است.

 

وی خاطرنشان کرد: اقلیم قوانین و مقررات خود را دارد و در بحث تحریم اختیاراتی دارد و بر اساس آن عمل می‌کند. اقلیم واردات چیزی را ممنوع نمی‌کند، معمولا سیاست‌های تجاری خود را با تعرفه‌ها تنظیم می‌کند و هر زمان که بخواهد کالایی وارد نشود تعرفه‌ها را افزایش می‌دهد و مانند دولت مرکزی ممنوع نمی‌کند.

 

حسینی با بیان اینکه بنزین صادراتی ایران با اکتان 87 و 91  و بالاترین کیفیت در منطقه است، گفت: البته عمده بنزین یورو 4 و آنچه ستاره خلیج‌فارس تولید می‌کند داخل کشور و در شهرهای بزرگ مصرف می‌شود. در منطقه، بنزین با این کیفیت تولید نمی‌شود و غیر از هند هیچ کشوری بنزین با استاندارد یورو 4 و 5 تولید نمی‌کند.

منبع: ایلنا

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه