آخرین پیش بینی های بانک جهانی درباره اقتصاد عراق

یکشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ 270 0
آخرین پیش بینی های بانک جهانی درباره اقتصاد عراق بانک جهانی آخرین پیش بینی ها و همچنین همکاری های آینده خود برای اقتصاد عراق را منتشر کرد. از جمله؛ میزان رشد اقتصادی، کمک به بخش خصوصی،حجم تولید، درآمدهای نفتی و غیر نفتی و...

به گزارش تجارت بان، بانک جهانی چارچوب مشترک خود با عراق موسوم به CPF را تصویب کرد.


هدف از این چارچوب که برای سال های 2022 تا 2026 به اجرا در می آید، تعریف یک پلتفرم است که از طریق آن بانک جهانی به عراق کمک می کند تا بحران های ناشی از کرونا را پشت سر بگذارد.


همچنین این بانک رشد اقتصادی 8.4 درصدی را برای اقتصاد عراق در سال آینده میلادی (2022)، پیش بینی کرده است.


کمک به محرومترین اقشار عراقی از راه توانمندسازی نهادهای این کشور برای مقابله با فساد و توسعه شفافیت و همچنین کمک به عراق برای این که حوزه عمومی بتواند حامی مناسبی برای بخش تجاری باشد، بخشی از این برنامه است.


«رمزی عفیف نعمان»، مدیر بانک جهانی در عراق می گوید: یکی از اهداف بسیار مهم بانک جهانی در عراق، مشارکت بیشتر شهروندان و شرکت های بخش خصوصی است. همچنین بانک جهانی بر اساس CPF، عراق را در بحران های زیست محیطی مانند افزایش دما و خشکسالی کمک می کند.


بانک جهانی همه اسناد توافقنامه را به جز نقشه همکاری ها منتشر کرده است؛ از جمله تازه ترین پیش بینی های خود برای اقتصاد عراق، رشد اقتصادی، حجم تولید و درآمد نفتی و غیر نفتی، میزان بودجه و کسری آن برای سال های 2018 تا 2023 را منتشر کرده است.


پیش بینی های بانک جهانی برای رشد اقتصادی عراق دارای اهمیت است؛ این بانک پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی عراق برای سال آینده میلادی به 8.4 درصد برسد که این میزان بالایی است.

 

همچنین بانک جهانی برای سال جاری میلادی رشد اقتصادی 1.9 درصد را برای عراق پیش بینی کرده است. این ارقام در حالی است که سال 2020 به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش قیمت نفت، اقتصاد عراق 10.4 درصد عقب نشینی داشته است.


 بانک جهانی پیش بینی کرده است که عراق بتواند در سال های 2022 و 2023، نفت را به قیمت 60 دلار بفروشد و این هم موجب می شود تا درآمد نفتی عراق در 2 سال آینده به 42 میلیارد دلار افزایش یابد.


از دیگر پیش بینی های بانک جهانی این که میزان بدهی های دولت عراق در سال های 2022 و 2023 به 57-54 میلیارد دلار کاهش یابد. این در حالی است که میزان فعلی بدهی های عراق 63 میلیارد دلار است. در سال 2020، عراق 71 میلیارد دلار بدهکار بود.

امتیاز مطلب: 100%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه