رضایت عراقی ها از کالاهای ایرانی / تلاش برای راه اندازی بازارچه چنگوله

شنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ 0
رضایت عراقی ها از کالاهای ایرانی / تلاش برای راه اندازی بازارچه چنگوله سرپرست فرمانداری مهران می گوید: علاوه بر فعال بودن مرز مهران، به دنبال بازگشایی بازارچه مرزی چنگوله نیز هستیم، این بازارچه در دولت عراق به تصویب رسیده است.

به گزارش تجارت بان، مرز مهران به عنوان یکی از مرزهای رسمی با کشور عراق محسوب می‌شود، فاصله نزدیکی با کشور عراق این مرز را به بندرگاهی در دل خشکی تبدیل کرده است.

 

در گرمای این روزهای مهران بازار صادرات حسابی گرم است، مرز مهران دروازه‌ای برای صادرات کالا به کشور عراق است که تجار عراقی در آن حضور فعالی دارند.

 

عراقی‌ها از کیفیت جنس ایرانی بسیار راضی هستند


یکی از رانندگانی که در این مرز بار صادراتی را جابجا می‌کند در گفتگو با خبرنگار بازار اظهار داشت: من از شهر اهواز به مرز مهران آمده‌ام، بار کامیون ظروف پلاستیکی را برای صادرات به کشور عراق است، در طول ماه چندین بار برای حمل کالاهای صادراتی به مرز مهران را انجام می‌دهم.

 

صادق زمانی افزود: عراقی‌ها از کیفیت جنس ایرانی بسیار راضی هستند، به همین دلیل از این مرز صادرات بسیار زیادی به کشور عراق صورت می‌گیرد.

 

وی گفت: رونق صادرات نیز فرصت‌های بسیار خوبی در این مرز برای اشتغال و توسعه فراهم کرده است.

 

رشد ۲۶۳ درصدی صادرات در مرز مهران


مدیر کل گمرکات ایلام در گفتگو با خبرنگار بازار اظهار داشت: هر چند که در سه ماهه اول سال گذشته مرز مهران به دلیل شیوع ویروس کرونا بسته بود، اما امسال این مرز با رشد ۲۶۳ درصدی صادرات همراه بوده است.

 

عمده کالاهایی که از این مرز صادر می‌شود شامل تره بار، کاشی و سرامیک، آهن آلات، محصولات پتروشیمی و پلاستیکی است.

 

روح الله غلامی افزود: در چهار ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ حدود ۵۹۴ هزار تن کالا از مرز مهران به کشور عراق صادر شده که معادل ۲۹۱ میلیون دلار بوده است.

 

تلاش برای راه اندازی بازارچه چنگوله


سرپرست فرمانداری مهران نیز در گفتگو با خبرنگار بازار اظهار داشت: افزایش تعامل با کشور عراق چشم انداز روشنی از صادرات کالا را در مرز مهران ایجاد می‌کند.

 

مجید کاکی افزود: علاوه بر فعال بودن مرز مهران، به دنبال بازگشایی بازارچه مرزی چنگوله نیز هستیم، این بازارچه در دولت عراق به تصویب رسیده است.

 

کاکی افزود: زیرساخت آب، برق، فیبر نوری در بازارچه چنگوله مهیا شده است، حتی آماده هستیم که این خدمات را به کشور مقابل نیز ارائه دهیم.

 

رعایت استاندارد در کالاهای صادراتی


مدیرکل استاندارد ایلام نیز اظهار داشت: یکی از عوامل بسیار مهم در صادرات رعایت استاندارد و شاخص‌های آن است و این موضوع می‌تواند فرصت را برای توجه به کیفیت تولید و به تبع آن ایجاد اشتغال به دنبال داشته باشد.

 

مهناز همتی بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۰ هزار و ۵۴۶ تن کالای استاندارد از طریق مرز بین المللی مهران به عراق صادر شده است.

 

وی گفت: این کالاها پس از بازرسی، نظارت بر آنها توسط کارشناسان استاندارد، از طریق مرز مهران به کشور عراق صادر شده است.

 

وی افزود: مرزهای تبادل‌های تجاری پیشانی و اعتبار ملی هستند و هر گونه کوتاهی در امر کیفیت و صدور کالای نامرغوب ضربه جبران ناپذیری به اعتبار بین المللی کشور خواهد زد.

 

با توسعه زیرساخت‌ها در گمرک مهران و راه اندازی بازارچه مرزی چنگوله می‌توان به صادرات سالانه بیش از ۲ میلیارد دلار رسید که هم می‌توان ارزآوری را برای کشور به دنبال داشت و هم از تولید ملی حمایت کرد.

 

توجه به استاندارد یکی از ابزارهای افزایش توان ظرفیت صادرات در مرز مهران بوده که باید تجار و بازرگانان و همچنین اداره کل استاندارد به این مهم عنایت داشته باشند.

 

مرز مهران از سال ۱۳۸۲ فعالیت خود را آغاز کرده و از آن زمان تاکنون بیش از ۱۴.۵ میلیارد دلار کالا از این مرز به کشور عراق صادر شده است.

 

وی تصریح کرد: هیئتی از کشور عراق بازدیدی از منطقه و زیرساخت‌های بازارچه چنگوله داشتند و عراقی‌ها اعلام کردند آماده تعاملات تجاری در این بازارچه هستند./بازار

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه