ویژگی‌های موسیقایی و فرهنگی ساز بالابان بصورت مجازی بررسی می‌شود

سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ 246 0
ویژگی‌های موسیقایی و فرهنگی ساز بالابان بصورت مجازی بررسی می‌شود وبینار بررسی ویژگی‌های موسیقیایی و فرهنگی ساز بالابان (نرمه نای) در میان مردم کُرد، ارمنی و آذری برگزار می‌شود.

به گزارش تجارت بان، سرکوت نجفی روز سه‌شنبه داشت: با توجه به اینکه هشتم نوامبر مصادف با پیوستن سنندج به شبکه شهرهای خلاق یونسکو است برنامه‌هایی برای این روز در نظر گرفته شد.

 

وی افزود: در راستای برنامه‌های شهر خلاق موسیقی و به مناسبت دومین سالگرد پیوستن سنندج به شبکه شهرهای خلاق جهان در حوزه موسیقی، برگزاری فستیوالی تحت عنوان جشنواره بین المللی آبیدر در دستور کار قرار گرفت.

 

رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری سنندج اضافه کرد: یکی از برنامه‌های در نظر گرفته شده برگزاری وبینار ویژگی‌های موسیقیایی و فرهنگی بالابان در میان مردم کردد، ارمنی و آذری که از رویدادهای جنبی فستیوال (جشنواره بین المللی آبیدر) بوده و به صورت مجازی برگزار می‌شود.

 

وی بیان کرد: صادق چراغی (نوازنده دودوک و پژوهشگر)، عاشیق ایمران حیدری (پژوهشگر موسیقی عاشیقی)، محمد میرزایی (عضو هیات علمی گروه موسیقی دانشگاه کردستان) سخنرانان این پنل تخصصی هستند.

 

نجفی یادآور شد: زمان برگزاری پنل تخصصی ۶ آبان  جاری ساعت چهار بعداظهر بوده و علاقمندان برای شرکت در پنل می‌توانند از طریق درگاه http://meet.uok.ac.ir/ch/art.hall۱  و از طریق گزینه مهمان وارد سامانه مجازی شوند.

 

ساز "نرمه نای"یا "بالابان" از سازهای سنتی مناطق کردنشین است که در موسیقی آذربایجان هم از آن استفاده می شود./ایرنا

امتیاز مطلب: 100%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه