طلا گران می شود یا ارزان؟

یکشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۰ 207 0
طلا گران می شود یا ارزان؟ عوامل بنیادی بازار طلا از اوایل نوامبر ۲۰۱۹ تا اواخر سپتامبر ۲۰۲۰ صعودی یا روند مثبت بوده و از اوایل اکتبر ۲۰۲۰ تا اواخر اکتبر سال جاری روند نزولی یا منفی داشتند.

به گزارش تجارت بان به نقل از اینوستینگ، محرک اصلی قیمت طلا و فلزات گرانبها کاهش نرخ بهره واقعی است.

کلمه مهم در این روند کاهش است؛ کاهش نرخ‌های واقعی (یا بازده واقعی) جذابیت فلزات گرانبها را به‌عنوان پول افزایش می‌دهد و افزایش نرخ‌های واقعی برعکس عمل خواهد کرد.

 

یکی از معیارهای نرخ واقعی فلزات گرانبها، نرخ واقعی صندوق‌های فدرال رزرو (FFR) است و در حال حاضر، FFR واقعی به سمت نزول و ادامه نزول آن بسیار بعید و طلا نیز در حال بازگشت به نرخ‌های واقعی است.

 

طلا در سال ۲۰۱۱ به اوج خود رسید و این شاخص تا اوایل سال ۲۰۱۳ به پایین‌ترین سطح خود بازنگشت اما در آگوست ۲۰۲۰  اوج دوباره را تجربه کرد و این شاخص یک سال بعد پایین آمد.

 

اگر نرخ تورم از ۶ درصد به ۳ تا ۴ درصد کاهش یابد و فدرال رزرو چند بار نرخ‌ها را افزایش دهد (یک سناریوی قابل قبول)، نرخ‌های بهره واقعی چندین درصد افزایش می‌یابد.

 

کاهش قیمت طلا می‌تواند بازتابی از احتمال موارد ذکر شده یا نتایج مشابه باشد.

 

نرخ بهره واقعی باید پایین و منفی بماند تا بار بدهی تحت کنترل باشد اما دوره‌هایی وجود خواهد داشت که نرخ‌های بهره واقعی دوباره افزایش می‌یابند.

 

عوامل بنیادی در صعودی نشدن طلا و روند نزولی آن امکان خرید را فراهم کرده است اما موج قیمت طلا پس از افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو تغییر خواهد کرد.

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه