سهم صادرات استان زنجان به کشور عراق، 13 درصد

دوشنبه ۶ دى ۱۴۰۰ 155 0
سهم صادرات استان زنجان به کشور عراق، 13 درصد ۱۳ درصد صادرات از محل گمرک استان سالانه به کشور عراق صورت می‌گیرد.

به گزارش تجارت بان،«ناصر فغفوری» رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، اظهار داشت: با توجه به اینکه کشور عراق طولانی‌ترین مرز خاکی را با کشورمان داشته و از آنجایی که کشوری مصرف کننده بوده و آمار تولید در آن بسیار کم است، دارای ظرفیت بالای صادرات برای صادرکنندگان استان به حساب می‌آید.

 

وی تصریح کرد: این امر باعث شده این کشور به عنوان دومین کشور مقصد صادراتی و شریک تجاری استان بعد از ترکیه باشد.

 

فغفوری با بیان اینکه اقلیم کردستان عراق طی چند سال اخیر به خوبی توانسته صنعت خود را از سایر مناطق عراق متمایز سازد، عنوان کرد: از مزایای تجارت با کردستان عراق نبود بروکراسی اداری در این منطقه، تردد آسان، پرداخت و دریافت راحت تر پول و دسترسی به سایر بازارها به ویژه سوریه می‌باشد.

 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یادآور شد: طی سال‌های اخیر کفه صادرات ایران به اقلیم کردستان افزایش یافته و ۶۰ درصد صادرات ایران به عراق، در این اقلیم صورت می‌گیرد.

 

فغفوری افزود: طی ۸ ماهه سال جاری بالغ بر ۴۴ هزار تن از محصولات صادراتی استان به ارزش ۳۴ میلیون دلار به کشور عراق صادر شده است.

 

وی عمده محصولات صادراتی به عراق را شامل میله و پروفیل آهنی، ترانسفورماتور، کاغذ، پلیمر، انواع لبنیات، شمش روی، سیم و کابل، بلوک و آجر و..... دانست.

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه