قیمت موبایل در صورت اجرای طرح صیانت

یکشنبه ۸ اسفند ۱۴۰۰ 400 0
قیمت موبایل در صورت اجرای طرح صیانت طبق یکی از بندهای طرح صیانت اگر برندهای تولیدکننده موبایل باید به جای برنامه‌هایی مثل گوگل‌پلی از موارد مشابه ایرانی استفاده کنند. در غیر این صورت تعرفه واردات آنها ۳۵ درصد افزایش می‌یابد. بسیار بعید است که تولیدکنندگان موبایل این الزام را بپذیرند.

به گزارش تجرات بان به نقل از گسترش نیوز، در روزهای اخیر بازارهای مالی با شوک حمله روسیه به اوکراین مواجه شدند و نوسانات شدیدی را تجربه کردند. بازار موبایل در مقایسه با طلا، بورس و ارزهای دیجیتال واکنش کمتری به این رویداد سیاسی نشان داد اما خبری فعالان بازار تلفن همراه ایران را شوکه کرده است. خبری که نتیجه یکی از بندهای پرحاشیه طرح صیانت است.

 

بر اساس بند ح ماده ۲ طرح صیانت طراحان قصد دارند، برندهای معتبر گوشی را تشویق به نصب برنامه‌های ایرانی به جای نمونه‌های خارجی کنند. اگر برندها راضی به این کار نشوند، با تعرفه سنگین حدود ۳۵ درصدی روبه‌رو خواهند شد. حسین میرزایی، عضو کمیسیون مشترک طرح صیانت نیز این موضوع را تائید کرده است و در گفتگو با رسانه‌ها گفت: اگر گوگل با ایران همکاری نکند، گوشی‌هایی که برنامه گوگل پلی دارند، ۳۵ درصد بیشتر عوارض ورود پرداخت خواهند کرد. حتی ممکن گوشی اندروید وارد نکنیم. این دو موضوع سؤالات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است. برای بررسی بیشتر گفتگویی با سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل داشتیم. در ادامه همراه ما باشید.

 

تاثیر احتمالی طرح صیانت بر بازار موبایل


رضا عالیان، سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل در گفتگو با گسترش نیوز گفت: تا به امروز جزئیات طرح صیانت مشخص نشده است. در نتیجه نمی‌توانیم وضعیت بازار بعد از اجرای این طرح را پیش‌بینی کنیم. باید جزئیات منتشر شود تا ببینیم گوشی‌های اندرویدی و پلتفرم گوگل پلی مسدود می‌شوند یا خیر. هر ممنوعیت و محدودیتی بخش بزرگی از بازار را دچار مشکل می‌کند.

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه