انتشار کتاب "پرتوی از دیار کهن"

یکشنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ 125 0
انتشار کتاب تازه‌ترین اثر عزیز ولیانی پژوهشگر و نویسنده مهابادی تحت عنوان "پرتوی از دیار کهن" پژوهشی در مبانی ادبیات فولکلور کوردی توسط نشر "سرای هیمن" در مهاباد منتشر شد.

به گزارش تجارت بان، فهرست عناوین مقالات، تنظیمی در ١٠ فصل، خود گویای چکیدەایست از کتاب پیش رو. تمامی مطالب مندرج در کتاب دلالت دارند بر اذعان این واقعیت کە تدوین مبانی مطالعاتی ادبیات شفاهی کردی، بە منظور تجلی اعتلای هویت فرهنگی از اهم اهداف غایی این پژوهش می‌باشد. موضوعیت کلی این تحقیق را می‌توان بازخوانی، پی‌جویی و کندوکاو در لایەهای متنوع ادبیات مزبور دانست؛ با تاکید بر محوریت "بیت"، "افسانە"، "حکایات" و دیگر چکامەهای منظوم از قبیل "بند" و "حیران".

 

در بخشی از کتاب آمدە است: ”بیت‌ها” حامل آن پتانسیل و بستر مناسب هستند کە می‌توان مزید بر دیدگاه و ژانرهای ادبی همچون تراژدی، رمانتیسم، سمبولیک، سوررآلیسم و… نیز بە لحاظ اسلوب‌های: جامعە‌شناسی، روان‌شناسی، زبان‌شناسی و تاریخ، مورد مطالعە و ارزیابی قرار گیرند. و بر مبنای همین دادەها می‌توان اذعان داشت کە بیت همچون مهمترین بخش از ادبیات روایی کردی، مستمسکی بودە است در پیشگاە جامعەی کرد تا هستی‌شناسی خود را روایت نماید.

 

این اثر با قطع وزیری / جلد شومیز، توسط نشر سرای هیمن/ چاپ و پخش ماد منتشر

امتیاز مطلب: 100%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه