چهارشنبه سور، آغاز سال نو کردهای ایزدی‌

چهارشنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ 0
چهارشنبه سور، آغاز سال نو کردهای ایزدی‌ سال نو ایزدی‌ها با جشن "چهارشنبه سور" در شامگاه آخرین سه‌شنبه سال کهنه آغاز می‌‌شود. این جشن به سیزده بدر ایرانیان و عید پاک مسیحیان شبیه است.

به گزارش تجارت بان، آغاز ماه نیسان ایزدی‌ها برابر است با نخستین چهارشنبه پس از ۱۴ آوریل. در این روز، که امسال مصادف است با ٢٠ آوریل (٣١ فروردین)  یا (اول نیسان) سال نو ایزدی‌ها (یزدانی‌ها) آغاز می‌شود.

 

ایزدی‌ها مانند ملیتهای دیگر شامگاه آخرین سه‌شنبه سال را جشن می‌گیرند و آن را "چهارشنبا سور" (سور به کردی یعنی سرخ) می‌نامند.

 

هزاران ایزدی از سراسر جهان برای برگزاری مراسم بزرگ‌ترین جشن خود به معبد لالش در استان دهوک، واقع در اقلیم کردستان می‌روند.

 

این مراسم به سیزده بدر ایرانیان و عید پاک مسیحیان شباهت دارد، از جمله رفتن به دشت و سبزه‌زار و لمس سبزها با این باور که آرزوها برآورده می‌شود و بیش از هر چیز، بيمار شفا می‌يابد.

 

سنت ديگر جشن "چهارشنبه سور" رنگ‌زدن تخم‌مرغ است، عملی که مسیحیان در عید پاک انجام می‌دهند.

 

در ماه نیسان ازدواج ممنوع است، زیرا بر اساس یک روایات، ماه نيسان یا "بوک هيوانه"، عروس همه ماه‌ها و مقدس است.

 

چهارشنبه‌ سوری ایزدی‌ها در ماه نیسان قرار دارد که آغاز سال نو است و به باور ایزدی‌ها ماه نیسان از دو کلمه "نی" و سان تشکیل شده، «نی» به معنای نو و «سان» هم تولد است. ایزدی‌های در چهارشنبه‌ سوری با روشن کردن ۳۶٦ چراغ دست کە فتیلە آن با روغن "زیتون" کار میكند به دعا بر می‌دارند و در این مراسم، تخم مرغ که از نظر آنان سمبل تولد جهان و آغاز زندگی است را رنگ می‌کنند و همگی با هم نام ملک طاووس را صدا می زنند و در نهایت امر تخم مرغ ها را با گل خاک رس در هم می آمیزند و در کنار دربهای خانه می مالند. (با این کار یادآوری می کنند که انسان از گل آفریده شده است)

 

کردهای ایزدی در اقلیم کردستان، شمال کردستان، غرب کردستان و قسمت کردنشین ارمنستان و اطراف تفلیس و ایران زندگی می‌کنند. بر اساس آمارها‌ی گوناگون، اکثر جمعیت قریب به یک میلیون نفر ایزدی‌ها پس از عراق در آلمان زندگی می‌کنند.

 

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه