تسهیل حضور تجار ایرانی و صادرات به عراق یک ضرورت است

چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ 342 0
تسهیل حضور تجار ایرانی و صادرات به عراق یک ضرورت است نائب رئیس اتاق بازرگانی فارس گفت: اگرچه کشور عراق بازار خوبی برای کالاهای استان است اما تاکید ما بر تسهیل شرایط حضور تجار ایرانی و صادرات به این کشور است.

به گزارش تجارت بان، محمدصادق حمیدیان سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت در جلسه‌ای با حضور هیات تجاری از کشور عراق و با مسئولان بخش دولتی فارس در حوزه اقتصاد و فعالان اقتصادی استان پیرامون فرصت‌های توسعه روابط اقتصادی و تجاری و صادرات فارس و کشور عراق بیان کرد: هم اینک اقتصاد اصلی فارس در حوزه کشاورزی تامین می‌شود و در این زمینه حدود ۵۰۰ واحد صنایع تبدیلی بخش کشاورزی در فارس فعال است.

 

او افزود: فارس بالغ بر ۱۲ درصد محصولات کشاورزی کشور را تولید می کند و این استان جایگاه اول تولید انواع بذر غلات و دوم دامپروری در کشور را داراست.

 

حمیدیان اظهار کرد: همچنین در استان فارس حدود ۱۴۰ واحد تولید کننده انواع کود شیمیایی، ۱۱ واحد تولید سموم و دفع آفات، ۵۰ واحد تولید کننده لوازم آبیاری تحت فشار و ۲۰۰ واحد تولید کننده ادوات کشاورزی وجود دارد.

 

او اضافه کرد: استان فارس در حوزه ماشین آلات و ادوات کشاورزی پتانسیل‌های خوبی برای صادرات به این کشور دارد.

 

نائب رئیس اتاق بازرگانی فارس با تاکید بر اینکه برای توسعه مراودات اقتصادی دو طرف باید توانمندی ها و نیازهای بازار هدف مشخص شود، ادامه داد: کشور عراق بازار خوبی برای کالاهای استان فارس است اما تاکید ما بر تسهیل شرایط حضور تجار ایرانی و صادرات به این کشور است.

 

حمیدیان عنوان کرد: یکی از مشکلات تجار و بازرگانان فاس در تجارت با کشور عراق تغییر مکرر استانداردهای صادرات کالاهای ایرانی به این کشور است که تجار ما را دلسرد کرده است.

 

در ادامه این جلسه سرپرست هیئت تجاری و عضو اتاق بازرگانی کشور عراق نیز گفت: کشور ایران و به ویژه استان فارس ظرفیت های منحصر به فردی دارد که بازار کشور عراق به بسیاری از کالاهای تولیدی این استان از جمله در حوزه های کشاورزی، صنایع غذایی و گیاهان دارویی نیاز دارد.

 

رشید مهدی افزود: هر چند رابطه ایران و عراق از دیربار در حوزه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خوب و مناسب بوده است و ما خواستار تقویت بیشتر مراودات اقتصادی دو طرف هستیم که در این زمینه علاوه بر گسترش صادرات و واردات ؛ سرمایه گذاری های مشترک، حضور هیات های تجاری و برگزاری نماشگاه های بین المللی تخصصی مابین استان فارس و کشور عراق مورد نظر ماست.

 

او بیان کرد: نمایشگاه های تخصصی بین المللی فرصت خوبی برای معرفی توانمندی ها و تقویت مراودات دو طرف است که تجار و بازرگانان ما از برگزاری نمایشگاه های دو جانبه و مشترک بین المللی استقبال می کنند.

 

رشید مهدی اظهار کرد: به استان های زیادی در کشور ایران سفر کرده ام و با مسئولان و تجار استان های مختلف صحبت کرده ام اما شیراز و فارس در بسیاری از زمینه های می تواند رابطه اقتصادی خوبی با تجار ما داشته باشند.

 

سرپرست هیئت تجاری و عضو اتاق بازرگانی عراق با تاکید به اینکه تقویت تجارت دو طرف را به صورت تخصصی دنبال می کنیم اضافه کرد: تلاش می کنیم مشکلات تجارت مابین فارس و عراق را به حداقل برسانیم و مسیر فعالیت تجار دو طرف را تسهیل کنیم./ایسنا

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه