مرز شوشمی منتظر رسمی‌شدن از سوی دولت عراق

شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ 0
مرز شوشمی منتظر رسمی‌شدن از سوی دولت عراق فرماندار پاوه گفت: با وجود اینکه مرز شوشمی از طرف جمهوری اسلامی به‌عنوان مرز رسمی معرفی شده اما از سوی دولت مرکزی عراق هنوز به‌عنوان مرز رسمی شناخته نشده است.

به گزارش تجارت بان، اردشیر رستمی با اشاره به اهمیت مرز شوشمی در صادرات و واردات اظهار داشت: هم‌اکنون 400 کارگر به‌صورت مستقیم و 150 کامیون بومی در این مرز فعال هستند و 18 هزار نفر در این شهرستان کارت مرزنشینی دارند.

 

وی با ابراز اینکه "هم‌اکنون اداره راهداری مسئولیت تأمین زیرساخت‌های این مرز را به‌عهده دارد و امید داریم وضعیت مرز شوشمی بهبود یابد" عنوان کرد: این مرز در گذشته به‌صورت بازارچه بود و سازمان همیاری شهرداری‌ها متصدی آن بود اما اخیراً راهداری مسئولیت آن را پذیرفته است و زیرساخت‌ها در حال آماده شدن است.

 

رستمی با بیان اینکه مرز شوشمی در ایران به‌عنوان مرز رسمی شناخته شده اما در عراق هنوز به‌صورت رسمی پذیرفته نشده است، گفت: مراودات ما با کردستان عراق است اما تصمیم‌گیری برای رسمی شدن مرز شوشمی به‌عهده دولت مرکزی عراق است و مسئولان در حال رایزنی هستند که تردد مسافران از این مرز انجام و زمینه توسعه گردشگری فراهم شود.

 

فرماندار پاوه با اعلام اینکه 11 واحد صنعتی در حوزه قطعات بتنی، خوراک دام و طیور و داروهای مکمل در این شهرستان فعالیت می‌کنند، افزود: پنج مورد از این واحدها از جمله کارخانه نوشابه راکد است که مشکل عمده آن‌ها تأمین سرمایه در گردش و در کارگروه رفع موانع تولید مطرح شده است که به چرخه بازگردند.

 

رستمی با ابراز اینکه "برای امسال اشتغالزایی برای 2500 نفر در این شهرستان هدف‌گذاری شده است" گفت: شهرستان پاوه به‌طور کامل در محدوده اورامانات قرار گرفته است و ثبت جهانی این منطقه می‌تواند به توسعه گردشگری در این منطقه بسیار کمک کند.

 

وی با تأکید به اینکه در زمینه گردشگری تسهیلاتی پرداخت می‌شود، اضافه کرد: در سال‌های گذشته تعداد زیادی اقامتگاه بوم‌گردی گردشگری ایجاد شده است که سبب جذب گردشگر می‌شود.

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه