رفع موانع گردشگری زمینی با عراق/ تردد با خودروی شخصی در طول سال

سه شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ 179 0
رفع موانع گردشگری زمینی با عراق/ تردد با خودروی شخصی در طول سال وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از تلاش برای رفع موانع گردشگری زمینی با عراق و تردد افراد با خودروهای شخصی در تمام طول سال خبر داد.

به گزارش تجارت بان، آئین امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های گردشگری بین وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جمهوری اسلامی ایران و وزارت فرهنگ، گردشگری و میراث‌باستانی جمهوری عراق با حضور سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و حسن ناظم وزیر فرهنگ، گردشگری و میراث‌باستانی عراق در مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران برگزار شد.

 

ضرغامی بیان کرد: از اینکه یک فرد دانشگاهی با سوابق علمی این مسئولیت را پذیرفته خوشحالم و مطمئنم که روابط فرهنگی و گردشگری بین ایران و عراق بهتر از گذشته برقرار می‌شود.

 

وی این تفاهم‌نامه را موجب تسهیل روابط فرهنگی و گردشگری بین دو کشور عنوان‌کرد و افزود: رابطه تمدنی بین ایران و عراق از دوران باستان تا پس از اسلام و تا امروز بی‌بدیل بوده است و ملت‌ها از دو دولت توقع دارند که برای برداشتن موانع و تسهیل هرچه بهتر روابط بین دو کشور تلاش کنند.

 

ضرغامی با تاکید بر برداشتن موانع و تسهیل روابط بین دو ملت افزود: در زمینه گردشگری هوایی منعی وجود ندارد و روابط برقرار است، اما در این یادداشت بر برداشتن موانع در زمینه گردشگری زمینی در تمامی دوران سال تاکید شده است که تنها به زمان اربعین محدود نشود و امکان تردد مردم با خودروهای شخصی در طول سال نیز فراهم شود. در این راستا نیز کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی در حال فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای صدور پلاک است.

 

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، گردشگری زیارتی را مهم‌ترین زمینه همکاری طرفین عنوان کرد و افزود: اربعین بزرگ‌ترین اجتماع بشری و پدیده‌ای بی‌بدیل در جهان است که به‌دنبال ثبت جهانی آن هستیم.

 

وی بر اصالت‌بخشی به آژانس‌های مسافرتی و به رسمیت شناختن آن‌ها همچنین انجام سفر از این طریق تاکید کرد و افزود: ترویج سفر از طریق آژانس‌ها موجب رونق اقتصاد و اشتغال بین دو کشور می‌شود و سلامت و اعتبار گردشگری را فراهم می‌کند.

 

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ابراز امیدواری کرد که رونق گردشگری زمینی بین ایران و عراق و از طریق آژانس‌های مسافرتی موجب تحول گردشگری بین دو کشور شود.

 

در ادامه حسن ناظم با ابراز خوشحالی از این دیدار، سفر به ایران را دارای اهمیتی ویژه دانست و افزود: پس از فروکش کردن همه‌گیری کرونا برای سفر به ایران و عملیاتی کردن برنامه‌ها و پروژه‌های مشترک در حوزه‌های هنری، فرهنگی و گردشگری برنامه‌ریزی ویژه کرده‌ایم و در هیئتی عالی‌رتبه با حضور مسئولان حوزه‌های مربوطه به ایران آمده‌ایم.

 

وی به رایزنی‌ها با طرف ایرانی در راستای هر چه باشکوه‌تر برگزار شدن اربعین اشاره کرد و از برنامه‌ریزی‌های دولت عراق برای مقبره‌های مرزی بین دو کشور خبر داد.

 

ناظم بر اهمیت گردشگری دینی و مذهبی بین ایران و عراق تاکید کرد و افزود: این نوع سفر به دلیل عقاید مردم دو کشور جامع هدف میلیونی دارد، که با توجه به مفهوم جدید گردشگری پس از کرونا باید بازتعریف شود.

 

وزیر فرهنگ، گردشگری و میراث‌باستانی عراق در پایان ابراز امیدواری کرد که نتیجه این سفر منجر به تقویت روابط فرهنگی، هنری و گردشگری بین دو کشور شود.

 

بر اساس این تفاهمنامه طرفین در راستای ارائه تسهیلات روادید برای گردشگران دو کشور همچنین مبادله قوانین، دستورالعمل‌ها و تسهیلات بانکی در زمینه سرمایه‌گذاری گردشگری و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های زیربنایی از جمله هتل‌سازی اعلام آمادگی کرده‌اند.

 

این تفاهم‌نامه به مدت دو سال دارای اعتبار بوده و به‌طور خودکار قابل تمدید خواهد بود، مگر اینکه یکی از طرفین سه ماه قبل از تاریخ انقضا، طی پیامی کتبی و از طریق مجاری دیپلماتیک تمایل خود را برای پایان دادن به آن به طرف مقابل اعلام کند./مهر

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه