عراق صادرکننده عمده نفت و واردکننده فرآورده‌های نفتی؛ دلایل آن چیست؟

چهارشنبه ۱ تير ۱۴۰۱ 257 0
عراق صادرکننده عمده نفت و واردکننده فرآورده‌های نفتی؛ دلایل آن چیست؟ عراق با وجود اینکه ذخایر عظیم نفتی در اختیار دارد و از صادرکنندگان مهم طلای سیاه در جهان به شمار می‌رود اما سالانه چندین میلیارد دلار برای واردات فرآورده‌های نفتی هزینه می‌کند و شهروندان عراقی هر از گاهی با بحران تامین سوخت رو به رو می‌شوند.

 

 

به گزارش تجارت بان، شفقنا به نقل از العربی الجدید نوشت، شرکت بازاریابی دولتی عراق (سومو) اخیرا اعلام کرده است که بغداد طی سه‌ماهه نخست سال :اری بیش از 1.5میلیارد دلار فرآورده‌های نفتی برای مصرف داخلی وارد کرده است.

 

«احسان موسی غانم»، مدیرکل شرکت توزیع فرآورده‌های نفتی عراق در این باره گفت: عراق فرآورده‌های نفتی را از کشورهای شرق آسیا، اروپا و شمار دیگری از کشورها وارد می‌کند، تولید فرآورده‌های نفتی ما به دلیل نابودی پالایشگاه بیجی در سال 2014 میلادی به هنگام نبردها برای بازپس‌گیری اراضی اشغالی از دست گروه تروریستی داعش، کفاف نیازهای داخلی را نمی‌دهد.

 

غانم اظهار داشت: پالایشگاه بیجی که در استان صلاح الدین قرار دارد، پیشتر 65 درصد از نیازهای کشور به فرآورده‌های نفتی را تامین می‌کرد اما اکنون با افزایش سالانه مصرف فرآورده‌های نفتی، واردات این فرآورده‌ها هر سال بیشتر می شود.

 

وی گفت: شمار پالایشگاه‌های فعال در عراق 14 عدد است که 12 مورد آن پالایشگاه دولتی در استان‌های مختلف و چند پالایشگاه غیر دولتی در اقلیم کردستان است، عراق روزنامه حدود 15 میلیون لیتر بنزین و 23 میلیون لیتر گازوئیل تولید می‌کند و وزارت نفت در تلاش برای ساخت پالایشگاه‌های جدید برای تامین نیازهای داخلی است، از جمله این پالایشگاه‌ها می‌توان به پالایشگاه کربلاء اشاره کرد که به زودی افتتاح خواهد شد و میزان پیشرفت آن حدود 97 است و می‌تواند حجم زیادی از فرآورده‌های نفتی را با استانداردهای بالا تولید کند.

 

این مقام وزارت نفت عراق ادامه داد: ما طرحی ده ساله تا سال 2030 میلادی برای افزایش تولید فرآورده‌های نفتی و جلوگیری از واردات آن تدوین کرده‌ایم که توسعه پالایشگاه‌های دولتی و ساخت پالایشگاه‌های جدید از جمله آن است همچنین پالایشگاه‌های استان بصره، کرکوک، الدیوانیه، حدیثه، السماره، القیاره و فاو هم در حال افزایش توان تولید فرآورده‌های نفتی خود هستند.

 

در همین رابطه، «احمد صدام»، کارشناس نفتی اظهار داشت: عراق به دلیل کم‌کاری در توان پالایشی که حدود 680 هزار بشکه در روز برآیند می‌شود، فرآورده‌های نفتی وارد می کند در حالی که نیاز عملی کشور به این فرآورده‌ها 1.100 میلیون تا 1.400 میلیون بشکه است.

 

صدام گفت: عراق می‌تواند با تمرکز بر بهبود توان پالایشی خود بر حجم تولید فرآورده‌های نفتی بیفزاید و مانع از خارج شدن ارز بابت خرید فرآورده‌های نفتی شود که سالانه حدود 4 تا 5 میلیارد دلار برآورد می شود.

 

وی اظهار داشت: درآمدهای عراق بابت فروش برخی فرآورده‌های نفتی حدود 5.3 میلیارد دلار برآورد می شود اما این درآمدها صرف واردات فرآورده‌های نفتی می‌شود که در داخل کشور موجود نیست همچنین قاچاق و فساد نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار در کاهش سطح توان پالایشی عراق است.

 

صدام گفت: حجم فرآورده‌های نفتی قاچاق شده در روز بیش از 10 هزار بشکه است اما دولتی نقشی ضعیف در مبارزه با قاچاق نفت و دیگر فرآورده‌های نفتی دارد.

 

«باسم الغریباوی»، عضو کمیسیون نفت و گاز و منابع طبیعی پارلمان عراق هم گفت: عراق روزانه بیش از 15 میلیون لیتر فرآورده‌های نفتی وارد می کند و وزارت نفت به دلیل عدم ساخت پالایشگاه‌ها مسئول خارج شدن نزدیک به 6 میلیارد دلار ارز از کشور است که می‎‌تواند برای توسعه اقتصاد عراق سرمایه گذاری شود.

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه