افتخارآفرینی کارگردان کُرد سوری تبار برای سوئیس

دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ 0
افتخارآفرینی کارگردان کُرد سوری تبار برای سوئیس یک نشریه سوئیسی، مانو خلیل کارگردان کُرد سوریه ای را به عنوان بخشی از ثروت فرهنگی این کشور معرفی کرد.

به گزارش تجارت بان، نشریه سوئیس اینفو، مانو خلیل کارگردان کُرد سوریه ای را به عنوان بخشی از ثروت فرهنگی این کشور معرفی کرده است.

 

مانوخلیل کارگردان خلاق و خوش ذوق سوریه ای است که تاکنون جوایز بسیاری را با ساخت فیلم هایش برای جامعه فرهنگی سوئیس به ارمغان آورده است.

 


نشریه سوئیس اینفو در این باره نوشت: مانو خلیل از جمله شهروندان کُرد کشور سوریه است که سالها پیش از  کشورش مهاجرت کرد و ساکن سوئیس شد.

 

او  تحصیلاتش را در رشته فیلم سازی در کشور سابق چکسلواکی گذراند و تا قبل از مهاجرتش به سوئیس، چند فیلم خود را در سوریه ساخت.

 

این فیلمساز در آخرین فیلم خود با عنوان «همسایه ها» به موضوع همزیستی گروه های مختلف قومی و مذهبی در مناطق کُردنشین شمال سوریه پرداخته و در بخشی از آن نیز به دوران کودکی خودش در دهه 1980 در سوریه  اشاره کرده است. این فیلم در جشنواره فیلم سلوثورن در ماه ژانویه به نمایش درآمد و در جشنواره فیلم لوکارنو نیز به عنوان نماینده کشور سوئیس حضور دارد.

 

این فیلمساز کُرد که بیشتر فیلم هایش حول محور زندگی کُردهاست، برخی از فیلم های خود را به دلیل موضوعات ساختارشکنانه ای که دارند، به شکل مخفیانه ساخته است.

 

 یکی از این فیلم های مستند او که به همین شکل مخفیانه ساخته شده است، در سال 2017 در جشنواره فیلم برلین، جایزه  «سینما برای صلح»  را  به عنوان بهترین مستند سال از آن خود کرد.

 

مانوخلیل کارگردان پرکاری است و حتی در بدو ورود به اردوگاه پناهندگان سوئیس در سال  1996  اولین فیلم خود را با عنوان « پیروزی آهن» ساخت که جوایز متعددی را به خود اختصاص داد.

 

« باغ بهشت ما» و « زنبوردار» از جمله بهترین فیلم های این کارگردان است که یا نامزد دریافت جایزه بوده و یا جوایزی را از جشنواره های معتبر جهان به دست آورده است.

 

نشریه سوئیس اینفو مانو خلیل فیلمساز کُرد سوری تبار را به دلیل غنا بخشیدن به تولیدات فرهنگی سوئیس، بخشی از  ثروت فرهنگی این کشور معرفی کرده است.

انتهای پیام/

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه