صدور مجوز صادرات دام عشایر

شنبه ۸ آبان ۱۴۰۰ 0
صدور مجوز صادرات دام عشایر وزیر جهاد کشاورزی مجوز و دستورالعمل صادرات ۳۰۰ هزار راس دام غیرمولد عشایر کشور را ابلاغ کرد.

به گزارش تجارت بان به نقل از به نقل از سازمان امور عشایر ایران، سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی دستورالعمل صادرات ۳۰۰ هزار رأس دام سبک عشایر کشور را ابلاغ کرد.


بر اساس این دستورالعمل، اتحادیه تعاونی‌های عشایری دامداران متحرک ایرانیان به عنوان مباشر شرکت پشتیبانی امور دام برای صادرات دام سبک غیرمولد عشایر با رعایت پروتکل سازمان دامپزشکی کشور تعیین شده است.
سازمان دامپزشکی کشور موظف است حداکثر ظرف ۴۸ ساعت نسبت به صدور گواهی لازم در مبدا قرنطینه نگهداری توسط مباشر اقدام نماید و سازمان امور عشایر ایران نیز به عنوان دستگاه ناظر بر فرایند صادرات دام عشایر نظارت می‌کند.


همچنین بر اساس دستورالعمل ابلاغی، صادرات ۳۰۰ هزار رأس دام عشایر با رعایت برنامه زمانبندی مرحله‌ای به صورت ۵۰ هزار رأس در هر مرحله که سه مرحله آن قطعی بوده و مراحل بعد نیز منوط به بررسی آثار اقتصادی صادرات دام زنده بر قیمت گوشت در داخل کشور می‌باشد و مبادی خروجی دام نیز براساس یک خروجی به ازای هر یک کشور خارجی (مقصد صادرات) تعیین شده است.


پرداخت وجه دام زنده خریداری شده به دامدار نیز توسط مباشر به صورت علی الحساب و مبتنی بر قیمت تعیین شده شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایت محصولات اساسی کشاورزی و تسویه حساب نهایی نیز پس از تکمیل فرایند صادرات صورت خواهد گرفت.


مدت زمات اعتبار این مجوز تا پایان سال جاری تعیین شده و مسئولیت صدور مجوز و کنترل بازار برعهده شرکت پشتیبانی امور دام کشور است و سایر اتحادیه‌ها و تشکل‌های دامی نیز مجاز هستند در صورتی که متقاضی صادرات دام باشند، با رعایت این شرایط تقاضای خود را به شرکت پشتیبانی امور دام کشور ارائه کنند./

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه