واردات مسافری آیفون طی ۳ ماه ۲ برابر شد

دوشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۱ 0
واردات مسافری آیفون طی ۳ ماه ۲ برابر شد محدودیت‌های ایجاد شده در واردات آیفون سبب شده است که در طی سه ماه اخیر رویه واردات به شیوه مسافری ۲ برابر افزایش یابد.

به گزارش تجارت بان،  طبق گزارش سامانه همتا، واردات مسافری آیفون از ۱۹.۴ هزار دستگاه در اسفند ماه ۱۴۰۰، به ۲۴.۵۴ هزار دستگاه در فروردین و در نهایت به ۳۷.۱۶ هزار دستگاه در اردیبهشت ۱۴۰۱ رسیده است که نشان از رشد ۲ برابری واردات از طریق رویه مسافری داشته که به احتمال بسیار زیاد بخش قابل توجهی از آن قاچاق با سوء استفاده از رویه مسافری بوده است.

 

بر اساس همین گزارش طی ۱۲ ماه گذشته یعنی از اردیبهشت ۱۴۴۰ لغایت اردیبهشت ۱۴۰۱ تعداد ۱۸.۱۷ میلیون دستگاه موبایل وارد و در مقابل ۱۸.۹۸ میلیون دستگاه مصرف (خریداری و در شبکه ارتباطی کشور فعال) شده است.

 

لازم به توضیح است که در اردیبهشت و فروردین ماه ۱۴۰۱ در مجموع ۲.۲۴ میلیون دستگاه موبایل وارد و در همین بازه زمانی ۲.۳۸ میلیون دستگاه موبایل مصرف شده است. با توجه به ذخیره کالایی که از واردات ماه‌های پایانی سال گذشته در بازار موجود بوده، تعادل نسبی میان عرضه و تقاضا را شاهد هستیم. علت کاهش واردات طی ۲ماه ابتدایی سال را می‌توان اختلال در تخصیص و تامین ارز برای واردات موبایل‌های پایین و بالای ۶۰۰ دلاری دانست.

 

گفتنی است مصرف سالیانه آیفون در کشور بین ۱ تا ۱.۵ میلیون دستگاه برآورد می شود که با توجه به ثبت سفارش‌های انجام شده و در صورت تخصیص ارز لازم، نیاز کشور در سال ۱۴۰۱ تامین خواهد شد.

سهم بازار برندها طی ۱۲ ماه گذشته نیز به این ترتیب است:

سامسونگ ۴۹ درصد

شیائومی ۲۶درصد

نوکیا  ۱۳درصد

اپل ۶درصد

هواوی، جی پلاس و جی ال ایکس نیز هر کدام یک درصد از سهم بازار موبایل کشور را در دست دارند.

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه