تاسیس دو شرکت استخراج و صادرات نفت در اقلیم کردستان

یکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ 331 0
تاسیس دو شرکت  استخراج و صادرات نفت در اقلیم کردستان شرکت‌های "کروک" و "کومو" در حوزه های اکتشاف، استخراج، بازاریابی و صادرات نفت اقلیم کردستان فعال خواهند بود


به گزارش تجارت بان، یک عضو کمسیون انرژی و منابع طبیعی در پارلمان کردستان، اعلام کرد کە اقلیم تأسیس دو شرکت نفتی برای اکتشاف و صادرات نفت را در دستور کار خود قرار داده است.

 

«ریبوار بابکه ای» عضو کمسیون انرژی و منابع طبیعی در پارلمان کردستان گفت: اگر در ایجاد این شرکت‌ها موفق شویم، برای اکتشاف و فروش نفت صاحب شرکت‌های ملی مخصوص خود خواهیم بود و هزینه‌های اضافی که به شرکت‌های خارجی پرداخت می‌شود، به خزانه‌ی دولت باز خواهد گشت.

 

 به گفته‌ی بابکه‌ای، نصف درآمد کنونی نفت به جیب شرکت‌های دیگر می‌ریزد.

 

گووَند شیروانی، متخصص امور نفت می‌گوید این اقدام دولت اقلیم کردستان راه‌گشای حل مشکلات اداره‌ی اقلیم کردستان است و بر اساس پیشنهاد دولت به پارلمان و بر طبق قانون نفت و گاز اقلیم کردستان، یکی از شرکت‌ها به نام "کروک" بە دنبال اکتشاف و استخراج و دیگر شرکت تحت عنوان "کومو" بە موضوع بازاریابی و فروش نفت خواهد پرداخت. 

 

پیش‌تر دادگاه فدرال عراق صادرات نفت از سوی دولت اقلیم کردستان را غیرقانونی اعلام کرده بود که با مخالفت شدید اقلیم کردستان مواجه شد.

 

همچنین در پنجم ژوئن سال جاری میلادی، شورای قضایی اقلیم کردستان با صدور حکمی اعلام کرد که جلسات دادگاه تجاری علیه شرکت‌های نفتی بین‌المللی باید در دادگاه اربیل برگزار شود./کردستان 24

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه