چرا اجرای طرح جامع مرز پرویزخان تعطیل شد؟

دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ 263 0
چرا اجرای طرح جامع مرز پرویزخان تعطیل شد؟ حدود ۵ ماه است که این طرح بسیار مهم همچنان راکد مانده و گمرک هیچگونه اقدامی برای انجام آن انجام نداده‌ که تداوم این رویه به صادرات کشور لطمه زده است.


به گزارش تجارت بان، استاندار کرمانشاه در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که امروز در اتاق بازرگانی کرمانشاه اظهار داشت: استان کرمانشاه با برخورداری از پنج مرز رسمی و یک بازارچه، دارای ظرفیت بسیار بالایی برای مبادلات تجاری با دو بخش عربی و کردی عراق است. 

 

بهمن امیری‌مقدم گفت: یکی از وظایف بخش دولتی، توسعه زیرساخت‌های مرز است که باید دستگاه‌هایی مانند راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و گمرک به شکل جدی برای فراهم کردن زیرساخت‌ها در مرزهای مبادلاتی استان و راه‌های منتهی به مرز وارد عمل شوند.


 
امیری‌مقدم به نقد عملکرد گمرک استان پرداخت و گفت: متأسفانه گمرک در زمینه اجرای طرح جامع پرویزخان تا به ‌حال کم‌کاری کرده‌ و پنج ماه است این پروژه را تعطیل کرده‌ که با برنامه‌های کشور در زمینه توسعه صادرات منافات دارد.

 

استاندار کرمانشاه افزود: گمرک استان باید یک برنامه زمانبندی شده برای اجرای این بسیار پروژه مهم ارائه دهد.

 

وی فراهم آمدن امکان حمل یکسره کالا تا مقصد را یکی از مطالبات استان دانست و گفت: این مطالبه را در نشست‌های آتی با طرف عراقی به شکل جدی مطرح خواهیم کرد.

 

امیری‌مقدم از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مرزهای مبادلاتی استان استقبال کرد و افزود: بخش خصوصی باید پیشنهاد خود را در زمینه ایجاد سردخانه‌ها یا انبارهای نگهداری کالا و دیگر خدمات ارائه دهد و دستگاه‌های مربوطه بسترهای لازم برای این سرمایه‌گذاری را فراهم کنند.

 

وی برای ایجاد نمایشگاه دائمی در مرز پرویزخان برای معرفی کالا به تجار عراقی تأکید کرد و گفت: از طریق این نمایشگاه می‌توان بستری برای معرفی کالاهای تولید استان به طرف عراقی در کمترین زمان ممکن فراهم کرد و در همانجا این تجار می‌توانند کالاهای خود را سفارش دهند و اینکار در رونق تولید و اشتغال استان اثرگذار خواهد بود.

 

امیری‌مقدم همچنین  بر ضرورت گذار از بازرگانی سنتی به سمت بازرگانی مدرن تأکید کرد و افزود: اتاق بازرگانی باید وارد چرخه بازاریابی مدرن و روز دنیا شود و به دنبال یافتن بازارهای جدید برای کالاهای تولید استان باشد و مانند گذشته منتظر مراجعه تجار کشورهای دیگر نماند.

 

وی با اشاره به اینکه 97 درصد مبادلات تجاری در استان صادرات و تنها سه درصد واردات است که باید افزایش یابد گفت: از تمام تولیدات استان باید برای صادرات استفاده شود و در این صورت اشتغالزایی بسیاری ایجاد می‌‌کند./تسنیم

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه