چرا قیمت سیمان گران شد؟

سه شنبه ۱۳ دى ۱۴۰۱ 272 0
چرا قیمت سیمان گران شد؟ پس از آغاز قطعی گاز در صنایع و احتمال تعطیلی 50 کارخانه سیمان، قیمت این محصول در برخی کارخانه ها افزایش یافت. بررسی ها نشان می دهد شماری از فروشندگان قیمت سیمان را چه به صورت فله و چه به صورت پاکتی تا دو برابر افزایش داده اند و شماری دیگر هنوز با قیمت های ماه گذشته سیمان را می فروشند.

به گزارش تجارت بان، در ماه گذشته هر تن سیمان خاکستری به طور متوسط 800 هزار تومان و هر پاکت 50 کیلویی به طور متوسط 43 هزار تومان معامله می شد. اما اکنون این محصول حتی با قیمت 85 هزار تومان در هر پاکت و یک میلیون و 700 هزار در تن قیمت گذاری می شود.

چرا قیمت سیمان بالا رفت؟

نابه سامانی یادشده در بازار سیمان به دلیل اختلالی رخ داده که در عرضه این محصول اتفاق افتاده است. با تشدید سرما سهمیه گاز کارخانجات سیمانی به ویژه کارخانه هایی که دور از مناطق شهری هستند، قطع شده و این شرکت ها ناچار به جایگزین کردن مازوت با گاز هستند.

در این شرایط عرضه مازوت به کارخانه های سیمان با سختگیری های شدید شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی روبه روست و شرکت های سیمانی در تامین سوخت مشکل دارند؛ بنابراین تاثیر منفی خبر کمبود سوخت موردنیاز شرکت های سیمانی بازار سیمان را دستخوش ناآرامی کرده است.
منبع: دنیای معدن

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه