خبر مهم بانک مرکزی درباره سیاست های جدید ارزی چیست؟

دوشنبه ۱ اسفند ۱۴۰۱ 369 0
خبر مهم بانک مرکزی درباره سیاست های جدید ارزی چیست؟ دبیرکل تجارت خارجی بانک مرکزی از اعلام سیاست‌های جدید ارزی این بانک در روزهای آینده خبر داد و گفت: تأمین نیازهای ارزی کشور با ارز ۲۸۵۰۰ تومانی ادامه خواهد داشت.

به گزارش تجارت بان به نقل از تسنیم، شیوا راووشی مدیرکل تجارت خارجی بانک مرکزی با اعلام اقدامات انجام شده از سوی این بانک برای تأمین نیازهای ارزی کشور به منظور واردات و … اظهار داشت: بیش از ۸۰ میلیارد دلار برای تامین مصارف وارداتی اختصاص یافته که بیش از ۶۰ میلیارد از این مبلغ تأمین شده و پول به حساب طرف خارجی واریز شده است.

وی افزود: برای کالاهای اساسی نیز هم اکنون بیش از ۱۸ میلیارد دلار برای کالاهای اعلامی وزارت جهاد تخصیص یافته که ۱۴ میلیارد آن تأمین شده و مابقی نیز در حال تدارک است. ۳.۲ میلیارد نیز برای اقلام اعلامی وزارت بهداشت در نظر گرفتیم که با نرخ ۲۸۵۰۰ تومان تأمین می شود. تأمین این اقلام با نرخ ۲۸۵۰۰ تومانی همچنان ادامه خواهد داشت.

این مقام مسئول در بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که چه سیاستی برای تعادل بازار ارز دارید؟ تصریح کرد: نرخ سازی ها در بازار آزاد و فردایی ارز مبنای واقعی با توجه به مولفه های تجارت کشور ندارد. با وجود تحریم ها تمام نیاز وارداتی کشور را تأمین کردیم. عملکرد امسال‌مان ۳۰ درصد از سال قبل بالاتر بوده است.

وی ضمن تأکید براینکه فاکتورهای غیرواقعی درباره وضعیت فعلی بازار ارز وجود دارد، گفت: نمونه این فاکتورهای غیرواقعی در بازار سرمایه در مرداد ۹۸ اتفاق افتاد و مردم باید دقت داشته باشند تا متضرر نشوند.

مدیرکل تجارت خارجی بانک مرکزی افزود: وضعیت تجارت کشور نسبت به گذشته بهتر هم شده است؛ به نظر کار شناسی ما الان وضعیت بازار فردایی و آزاد ارز کاملا حباب است.

راووشی با تأکید براینکه وضعیت ارزی واردکنندگان کاملا مشخص است؛تصریح کرد: ارز به همان میزان در بازار وجود دارد؛ بانک مرکزی در ایام آتی سیاست‌های جدیدی را اعلام خواهد کرد که تامین ارز را با سیاست های جدید انجام خواهد داد. 

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه