اولین نسخه رتبه بندی واردکنندگان در سال 1403 منتشر شد

دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ 0
اولین نسخه رتبه بندی واردکنندگان در سال 1403 منتشر شد کاربران سامانه جامع تجارت مطالعه کنند.

به گزارش تجارت بان بر  اساس اعلام سامانه جامع تجارت، با توجه به به‌روزرسانی رتبه‌بندی بازرگانان از تاریخ  اول فروردین سال 1403 در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری، نسبت به مشاهده و بررسی ویرایش جدید رتبه، شاخص‌ها و رشته فعالیت‌های مجاز خود از طریق سامانه جامع تجارت (بخش عملیات رتبه‌بندی و مالی- مدیریت رتبه‌بندی) اقدام کنبد.

ضمناً کاربران محترم می‌توانند در صورت مشاهده هر گونه مغایرت در مورد هر یک از شاخص‌ها، از طریق سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی  اقدام به ثبت درخواست بازبینی نموده تا کارشناسان سامانه مذکور در اسرع وقت نسبت به بررسی و اعمال آن اقدام نمایند. همچنین در صورت نیاز مرکز تماس پشتیبانی سامانه مذکور به شماره 124، داخلی 2> 1> 2 > 5 در دسترس می‌باشد.

 شایان ذکر است بازرگانان می‌توانند صرفا یکبار در هر ویرایش رتبه‌بندی، رشته فعالیت‌های خود را انتخاب نمایند و پس از ثبت نهایی تا ویرایش بعدی رتبه‌بندی امکان تغییر هیچ کدام از رشته فعالیت‌های انتخابی را نخواهند داشت.

در نسخه فعلی تغییراتی نسبت به رتبه‌‌بندیهای سابق صورت گرفته که اهم آنها بقرار زیر است.

1. بارم مجموع رتبه‌بندی مشابه نسخه‌های قبل از 1000 نمره محاسبه می‌شود با این تفاوت که بارم شاخص ها بقرار زیر تغییر کرده:

-شاخصهای مسئولیت پذیری: مشابه نسخه‌های قبل 100 امتیاز.
-شاخصهای مالی: 250 امتیاز (در نسخه‌های سابق 300 امتیاز بود).
-شاخصهای کسب و کار کمی: 500 امتیاز (در نسخه‌های سابق 350 امتیاز بود):

توضیح: نمره شاخصهای منفی زیر با توجه به عدم تناسب با اهداف واقعی رتبه‌بندی بشدت کاهش پیداکرده و عملا تاثیری در رتبه بندی بازرگان نخواهد داشت. این شاخصها عبارتند از: *تخلف اعلام کدپستی نامعتبر به مرجع ثبتی*، *تخلف عدم آگهی بیش از دو سال برای شرکت‌های سهامی (تعداد دفعات)*، *تخلف مدیریت همزمان مدیرعامل در بیش از یک شرکت سهامی (تعداد تخلف همزمان)*، *تخلف عدم تمدید پروانه موضوع تبصره 2 ماده 5 قانون نظام صنفی (ماه)* و *تعداد تخلف تبصره 5 ماده 12 قانون نظام صنفی*.

-شاخصهای کسب و کار کیفی 150 امتیاز (سابق 250 امتیاز بود).
*توضیح در مورد نمره کسب و کار کیفی*: کم شدن بارم نمرات کیفی به معنای این نیست که 100 امتیاز از نمره کیفی سابق هر بازرگان کم شده، بلکه این نمره تعدیل شده و اگر کسی 250 نمره در نسخه قبل گرفته، در نسخه فعلی نمره کسب و کار کیفی وی 150 و اگر کسی برای مثال در نسخه قبل 150 امتیاز گرفته، در نسخه فعلی 90 امتیاز خواهد گرفت. بنابراین بازارگانانی که سابقا نمره کیفی داشتند، نمره فعلی آنها 60 درصد نمره قبل خواهد بود(150/250 = 0.6). افرادی هم که زین پس رتبه‌بندی کیفی شوند، نمره آنها مستقیم از 150 امتیاز محاسبه خواهد شد.


2.  پیرو اطلاع‌رسانی‌های قبلی مبنی بر لزوم ثبت اطلاعات صورت‌های مالی حسابرسی شده در سامانه جام برای اشخاص مشمول حسابرسی سال 1401، بازرگانانی که اقدام به ثبت اطلاعات خود در موعد مقرر نکرده‌اند، صرفا نمره شاخص‌های مالی آنها صفر در نظر گرفته شده است در حالیکه در نسخه‌های قبل تمامی نمرات آنها صفر لحاظ میشد.

همچنین در مورد شاخص‌های کسب‌وکار- کیفی که نیازمند دریافت اسناد و مدارک و ارزیابی‌های خبره‌محور است، بازرگانان می‌توانند از طریق مؤسسات رتبه‌بندی دارای مجوز فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام نمایند که طبق تفاهم انجام‌شده با آن سازمان، نتایج ارزیابی شاخص‌های مورد نظر پس از ثبت در سامانه کدال توسط هر یک از مؤسسات و تأیید سازمان مذکور، مستقیماً در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری اعمال خواهد شد.

لازم به ذکر است که در هر دوره سه‌ماهه (فصلی) فقط یک بار ارزیابی شاخص‌های کسب‌وکار- کیفی برای هر بنگاه اقتصادی مورد پذیرش قرار گرفته و صرفاً اولین خروجی مؤسسات رتبه‌بندی در سامانه اعمال خواهد شد و اعتبار آن حداکثر یک سال پس از ثبت و ارسال اطلاعات توسط مؤسسه رتبه‌بندی است.

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه