نقش کلیدی کرکوک در توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق

سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ 0
نقش کلیدی کرکوک در توسعه روابط اقتصادی ایران و عراق به گفته رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، امکانات توسعه ای ایران با اقلیم کردستان از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است و عزم بر این است که مشکلات و بروکراسی های اداری به سرعت مرتفع شود

به گزارش تجارت بان،یحیی آل اسحاق رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در نشست توسعه همکاری های اقتصادی و‌صنعتی جمهوری اسلامی ایران و  عراق  با اشاره به چشم انداز روابط اقتصادی ۲۰ میلیارد دلاری دو کشور، گفت: ظرفیت بالای حوزه انرژی، صنعت و کشاورزی کرکوک برای توسعه روابط اقتصادی قابل اتکاست.

 

ما همیشه در روابط منطقه ای به ویژه با دولت عراق عزم جدی داشته ایم که بایستی سطح روابط فعلی با سرعت بیشتری توسعه یابد، این هم به دلیل شرایط استراتژیک دو کشور ایران و عراق است.

 

به گفته آل اسحاق، هم اکنون روابط برادرانه ای با عراق داریم و در دولت جدید عزم جدی تری برای توسعه روابط به خصوص در حوزه اقتصادی وجود دارد. همچنین باید توجه داشت که اقلیم کردستان عراق جایگاه ویژه تری برای روابط تجاری و اقتصادی دارد، در خود اقلیم، کرکوک نقش قلب منطقه عراق را دارد و کرکوک می تواند نقش شاهراهی و کلیدی ایفا کند.

 

وی افزود، موقعیت کرکوک از نظر اقتصادی چه در حوزه نفت و انرژی و چه حوزه کشاورزی و صنعت شرایط بسیار خوبی دارد که ظرفیت  قابل توجهی نیز برخوردار است. ما در چشم انداز توسعه روابط اقتصادی با عراق هدف 20 میلیارد دلاری داریم که دور از ذهن نیست و تا اینجا 17 درصد هم رشد روابط اقتصادی را داشته ایم.

 

 

به گفته رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اگر بخواهیم این روابط پایدار باشد، باید بلند مدت فکر کنیم و سرمایه گذاری های مشترک می توان باعث توسعه این روابط شود. ما بعد از چین بیشترین مراودات را با کشور عراق داریم که مشخص می کند حوزه اقتصادی عراق چه جایگاه ویژه ای برای کشور ما دارد.

 

امکانات توسعه ای ما با اقلیم کردستان از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است و عزم بر این است که مشکلات و بروکراسی های اداری به سرعت مرتفع شود، بر این اساس میتوان این نوید را داد که چشم انداز روابط ایران و اقلیم کردستان بسیار روشن است./تسنیم

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه