تعیین محاسبه حقوق ورودی برای سال ۱۴۰۱

شنبه ۶ فروردین ۱۴۰۱ 224 0
تعیین محاسبه حقوق ورودی برای سال ۱۴۰۱ گمرک ایران در بخش نامه ای به مدیران سایر گمرکات کشور چگونگی پرداخت حقوق ورودی 1401 را اعلام کرد.

به گزارش تجارت بان، در ابلاغیه گمرک آمده با توجه به عدم ابلاغ قانون بودجه سال ١٤٠١و ردیف های درآمدی مربوطه، همچنین عدم ابلاغ کتاب مقررات صادرات و واردات اسال جاری تا تاریخ تنظیم این بخشنامه، دستورالعمل ها و بخشنامه ها و ردیف های درآمدی سال ۱۴۰۰ اجرایی خواهد شد.

 

علی وکیلی مدیر کل دفتر واردات گمرک، در این بخشنامه به کلیه گمرکات کشور بر این نکته تاکید کرده است که با توجه به عدم ابلاغ قانون بودجه سال ١٤٠١ و ردیف های درآمدی مربوطه و همچنین عدم ابلاغ کتاب مقررات صادرات و واردات سال آینده تا تاریخ تنظیم این بخشنامه و ابلاغ موارد مذکور و دستورالعمل ها و بخشنامه های مربوطه در اجرای تبصره ماده ٤ از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت، با رعایت موارد ذیل بررسی و اقدام لازم اجرایی شود. در این بخشنامه چهار بند در نظر گرفته شده است که شامل موارد زیر می شود:

 

براساس بند (الف) تا ابلاغ کتاب مقررات صادرات و وا ردات و جداول تعرفه های گمرکی منضم به آن، مصوبات، دستورالعمل ها و بخشنامه های جدید در سال١٤٠١ ،لازم است ضمن اخذ عوارض بر اساس ردیف های درآمدی سال ١٤٠٠ و اخذ تعهد مبنی بر پرداخت احتمالی مابه التفاوت حقوق ورودی بر اساس فرم تعهد به صورت کتبی نزد آن گمرک و یا درج کامنت روی اظهارنامه، با رعایت کامل سایر مقررات بر اساس مجموعه مقررات صادرات و واردات فعلی اقدام کنند. ذکر این نکته ضروری است که دارای تاریخ اعتبار هستند (حتی مصوبات ستاد تدابیر ویژه) در صورت اتمام اعتبار اجرا، از شمول این بخشنامه مستثنی خواهد بود.

 

در بند (ب) نیز براین نکته تاکید شده که در راستای تسهیل ارائه خدمات گمرکی به خدمت گیرندگان ضمن هماهنگی با سازمان های همجوار مستقر در آن گمرک از جمله بانک، واحد های قرنطینه، آزمایشگاه و... و اعلام مراتب به سایر سازمان ها و ادارات ، استانداری و فرمانداری، ترخیص کالا در ایام نوروز به نحوی صورت پذیرد که با استقرار پرسنل کشیک وقفه ای در ترخیص کالاهای وارداتی بخصوص کالاهای اساسی و بهداشتی و فسادپذیر به وجود نیاید. همچنین براین اساس لازم است لیست همکاران کشیک را سریعا به حوزه معاونت فنی و امور گمرکی ارسال کنند.

 

همچنین براساس بند (ج) در سال جدید، مطابق روال سال جاری ارسال کلیه بخشنامه های مربوط به ضوابط فنی انواع خودرو و ماشین آلات راهسازی، درصد ساخت داخل ( IPI ) انواع خودرو و ماشین آلات راهسازی، ابطال و برقراری کارت بازرگانی ، معرفی امضاء در ردیف بخشنامه های (الف) مرکز واردات درج خواهد شد. لذا مقتضی است توجه لازم در این خصوص به مسئولین ذیربط جهت استخراج بخشنامه های مزبور از FTP داده شود.

 

از سوی دیگر در بند(د) آمده تا ابلاغ قانون بودجه سال 1401 نسبت به اخذ مبالغ مندرج در بندهای ذیل هنگام ترخیص کالاهای مورد نظر از ابتدای سال جاری اقدام و ضمن درج آن اظهارنامه و پروانه الکترونیک (با هماهنگی دفتر فناوری اطلاعات و ارتباط جهت تعیین ردیف مربوطه، مبالغ وصولی را به شماره حساب ردیف درآمدی اعلامی با هماهنگی اداره کل امور مالی و ذیحسابی) واریز کنند.

منبع: گسترش نیوز

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه