اعزام هیات تجاری خراسان شمالی به عراق

چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ 0
اعزام هیات تجاری خراسان شمالی به عراق هیات ۲۰ نفره متشکل از سرمایه‌گذاران استان با هدف بهره‌برداری اقتصادی و تشریح ظرفیت‌های طرفین در تاریخ ۲۸ تیرماه جاری به کشور عراق اعزام می‌شود.


به گزارش تجارت بان،سعید پورآبادی رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی گفت: این هیات تجاری متشکل از شرکت‌های توانمند در حوزه صادرات، تجار و بازرگانان و واحدهای تولیدی در بخش های کشاورزی، صنایع غذایی، صنعت ساختمان، پزشکی، لجستیک و شرکت های دانش بنیان از ۲۸ تیرماه تا ۲ مردادماه سالجاری به کشور عراق اعزام می شود.

 

 وی تصریح کرد: این هیات تجاری و بازاریابی با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی و بخش خصوصی به استان های قادسیه و نجف در کشور عراق اعزام می شود.

 

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی درباره برنامه های پیش بینی شده در این سفر گفت: دیدار با تجار، بازرگانان و مسوولان اتاق بازرگانی عراق، دیدار با مقامات سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق، بازدید از حوزه های تخصصی بخش کشاورزی، صنعت ساختمان و لجستیک شهر دیوانیه و نجف عراق از جمله این برنامه ها است. 

 

 استان قادسیه و مرکز آن شهر دیوانیه در همسایگی استان نجف در کشور عراق واقع شده است و بیش از ۹۰ درصد مساحت آن را دشت های رسوبی تشکیل می‌دهد و دیوانیه به واسطه سرزمین‌های حاصلخیزی که تامین کننده بخش قابل توجهی از سبد غذایی مردم منطقه و سایر مناطق عراق است، شناخته می‌شود.

 

در استان دیوانیه، تعدادی کارخانه بزرگ دولتی از قبیل کارخانه لبنیات دیوانیه (در مسیر منطقه السنیه)، کارخانه لاستیک سازی با برند «الدیوانیه»، کارخانه ریسندگی و نساجی (در مسیر منطقه شنینه)، کارخانه تاسیسات گاز مایع و همچنین تعداد زیادی کارخانه و کارگاه خصوصی در زمینه های آجرسازی، آرد و آسیاب، واحدهای مرغداری و پرورش ماهی وجود دارد.

 

استان خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است و ۴۴ درصد از مردم آن در روستاها سکونت دارند.

 

صنایع مادر پتروشیمی، سیمان بجنورد، آلومینای جاجرم و قند شیروان در خراسان شمالی فعال هستند که علاوه بر این، صنایع دستی و محصولات باغی و کشاورزی نیز از دیگر مزایای دارای مزیت نسبی این استان شمالشرق کشور برای ارتباط اقتصادی با دیگر کشورها محسوب می شود.

 

این چهارمین اعزام هیات تجاری از خراسان شمالی به کشورهای خارجی است. تابستان سال گذشته یک هیات تجاری از این استان به کشور ارمنستان، امارات و قزاقستان اعزام شد./ایرنا 

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه