تاثیر اختلال اینترنت در ایران بر تجارت با اقلیم کردستان

دوشنبه ۲ آبان ۱۴۰۱ 348 0
تاثیر اختلال اینترنت در ایران بر تجارت با اقلیم کردستان به گفته فعالان اقتصادی اقلیم کردستان، اختلال اینترنت در ایران موجب آثار منفی در تجارت میان ایران و کردستان عراق، از جمله سفارش محصول و حواله های بانکی شده است.

به گزارش گروه ترجمه تجارت بان به نقل از پایگاه خبری اتاق بازرگانی سلیمانیه، بازرگانان اقلیم کردستان در چند حوزه تجاری مانند تبادلات مالی، عرضه و تقاضا و کُد بانکی، نیازمند انیترنت هستند.

«رجب جاجی عزیز» رئیس بازار میوه و تره بار اربیل درباره اختلال اینترنت در ایران، اظهار کرد: این موضوع بر روی تجارت تاثیرگذار بوده و ما نمی توانیم در مواقع لازم، میوه و سبزیجات مورد نیاز را از ایران سفارش دهیم.

وی ادامه داد: بیش از 80 درصد سفارش های خرید میوه و سبزیجات از ایران انجام می شود؛ تا پیش از اختلال به وجود آمده در اینترنت ایران، هر مواقع که می خواستیم اقدام به خرید محصول مورد نیاز می کردیم؛ بازرگانان ایرانی تصویر محصولات خود را در شبکه های اجتماعی ارسال کرده و ما نیز تصمیم لازم را می گرفتیم؛ اما اکنون باید منتظر بود تا برای چند دقیقه کوتاه اینترنت در در ایران برقرار شود تا بتوانیم این تصاویر را مشاهده کنیم. 

حاجی عزیز گفت: حتی در برخی از روزها امکان خرید محصول از ایران را نداشتیم و این بر افزایش قیمت محصول در بازار کردستان عراق تاثیر داشته است.

به گفته این مقام مسئول روزانه حداقل 250 تا 300 تن، میوه و سیزیجات از ایران وارد بازار اربیل؛ مرکز اقلیم کردستان می شود.

«جمال قاسم» که در زمینه تبادلات مالی کردستان عراق و ایران فعالیت دارد در این باره به آژانس خبری آنادول، گفت: اختلال اینترنت درایران آثار زیادی داشت است، حواله پول به ایران به روش سیستمی انجام می شود و هنگامی که اقدام به حواله پول می کنیم، یک کُد بانکی برای ما ارسال می شود که اگر اینترنت قطع باشد امکان ارسال کُد برای ما وجود ندارد و این موجب تاخیر در کارها می شود.
 

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه