افزایش دوباره قیمت دلار در عراق

چهارشنبه ۱۴ دى ۱۴۰۱ 426 0
افزایش دوباره قیمت دلار در عراق بار دیگر از روز گذشته ارزش دلار در برابر دینار عراق افزایش یافت. کارشناسان اقتصادی نسبت به معامله دلار هشدار دادند.

تجارت بان- سامان عابری- در 2 هفته اخیر بازار ارز عراق با نوسانات زیادی همراه بود؛ به طوری که قیمت آن برای هر 100 دلار از محدوده 148 هزار دینار برای مقاطعی تا 160 هزار دینار افزایش یافت.

پس از این نوسانات، بانک مرکزی عراق راهکارهایی برای ثبات بازار ارز در پیش گرفت که از این اقدامات می توان به افزایش میزان عرضه دلار به بازار و همچنین تامین ارز مورد نیاز شهروندان و بازرگانان با نرخ مصوب از سوی شعب منتخب بانکی و صرافی، اشاره کرد.

نتیجه اقدامات فوق موجب شد تا در روزهای گذشته قیمت دلار در بازار تا حدودی کاهش یابد و کانال 152 هزار دینار را لمس کند.
اما در نهایت بار دیگر، دلار سیر صعودی خود را بازار آزاد عراق در پیش گرفت و شب گذشته در بازار آزاد، قیمت هر 100 دلار به 156 هزار دینار برسد؛ هر چند به گفته «جبار گوران» سخنگوی بازار دلار سلیمانیه، این قیمت شبانه چندان رسمی نیست .

این فعال بازار ارز اقلیم کردستان اظهار کرد: بانک مرکزی برای امروز (14 دی 1401)، 127 میلیون و 202 هزار دلار را به بازار عرضه کرده است که از این میزان 47 میلیون و 512 هزار دلار برای حوالجات تخصیص داده شده است و برای فردا هم هیچ مبلغی برای حواله اختصاص داده نشده است و تنها 43 میلیون و 500 هزار دلار به صورت نفدی فروخته می شود؛ که این میزان هم بسیار اندک بوده و پاسخگوی نیاز بازار نیست.

سال جدید میلادی در حالی آغاز شده است که تقاضا به ویژه از طرف بازرگانان عراق برای دلار افزایش یافته است و چون میزان عرضه حوالجات بانک مرکزی به اندازه کافی نیست، بازرگانان برای تامین ارز مورد نیاز خود به بازار آزاد روی آورده اند که این موجب افزایش قیمت دلار شده است.

با وجود نوسانات در بازار ارز عراق، کارشناسان نسبت به خرید دلار توسط شهروندان هشدار داده و پیش بینی کرده اند که نرخ ارز به زودی تثبیت و حتی با کاهش روبرو می شود.
 

امتیاز مطلب: 100%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه