قیمت سکه امامی بالا رفت

چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ 196 0
قیمت سکه امامی بالا رفت سکه امامی در حالی روز گذشته طلایه دار افزایش قیمت در بازار سکه بود که به نظر می‌رسد این قطع از سکه قصد کوتاه آمدن برای کاهش قیمت ندارد.

به گزارش تجارت بان، روند قیمت طلا و سکه دیروز متاثر از اظهارات رابرت مالی نماینده امور آمریکا در ایران کاهش داشت. این روند کاهشی ابتدا در بازار دلار خود را نشان داد و متعاقب آن قیمت در بازار فلز زرد نیز تحت تاثیر قرار گرفت.

در روز‌های گذشته معامله‌گران بازار، افزایش انتظارات تورمی و بالا گرفتن احتمال تنش‌های ایران و اسرائیل را عامل روند صعودی قیمت طلا و سکه و رشد قیمت‌ها در بازار می‌دانستند، اما در ساعات پایانی دیروز سیگنالی قوی از سوی آمریکا به بازار ایران مخابره شد. اینکه آمریکا به دنبال تغییر حکومت در ایران نیست و تمایلی به اعلام مرده یا زنده بودن برجام ندارد.

تاثیر موقتی سیگنال آمریکایی

این اظهارت، امروز تاثیر خود را در قیمت طلا و سکه نشان داد. هر چند برخی معامله‌گران تاثیر سیگنال‌های مذکور را موقتی می‌دانند و معتقدند افرادی که در روز‌های گذشته اقدام به خرید کرده‌اند به همین آسانی در موقعیت فروش قرار نمی‌گیرند.

آن‌ها عنوان می‌کنند تغییر این رویه، افت محسوس قیمت دلار و خروج از محدوده ۴۰ هزار تومانی برای این اسکناس آمریکایی را نیاز دارد. دشوار است بدون افت قیمتی دلار، سکه‌بازان جسارت به خرج بدهند و در موقعیت فروش قرار بگیرند.

سفر وزیر خارجه قطر که از سوی کارشناسان بازار به میانجی‌گری در امور ایران و اسرائیل تعبیر شد را نیز نباید در روند امروز قیمت طلا و سکه نادیده گرفت.

انس جهانی طلا نیز به عنوان یکی از دو فاکتور تاثیرگذار بر قیمت طلا و سکه، امروز کاهشی نزدیک به ۱۴ دلار داشت و قیمت به ۱.۹۰۶.۸۶ دلار رسیده است.

در روز‌های گذشته فعالان بازار به شکست محدوده دو هزار دلاری طلای جهانی خوشبین بودند و باید دید این روند نزولی در روز‌های آینده بر بازار داخلی چه تاثیری خواهد گذاشت.

فقط سکه امامی گران شد

امروز سه‌شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ قیمت سکه امامی نوسان زیادی داشت. قیمت سکه در ابتدای روز روند کاهشی داشت و تا بعد از ظهر نیز این روند ادامه داشت؛ اما در لحظه نگارش این گزارش افزایشی قیمتی در حدود ۵۰ هزار تومانی دارد و با قیمت ۲۴ میلیون و ۱۵۱ هزار تومان در حال معامله است.

سکه بهار آزادی امروز کاهش ۱۰۰ هزار تومانی داشت و به قیمت ۲۲ میلیون و ۸۰۱ هزار تومان معامله شد.

نیم سکه نیز ۱۰۰ هزار تومان ارزان شد و به قیمت ۱۴ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسید و ربع سکه با کاهش ۵۰ هزار تومانی قیمت با نرخ ۹ میلیون و ۱۵۰ تومان در بازار معامله شد. سکه گرمی بدون تغییر با قیمت ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد.

قیمت طلا نیز امروز روند کاهشی به خود گرفت. امروز هر مثقال طلا با نزدیک به ۱۸۱ هزار تومان کاهش قیمت از کانال ۹ میلیون تومانی خارج شد و یک کانال عقب نشست. این مقدار طلا ۸ میلیون و ۹۶۹ هزار تومان در بازار معامله شد.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۱ هزار تومان ارزان شد و با قیمت ۲ میلیون و ۷۱ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای دست دوم به قیمت ۲ میلیون و ۴۳ هزار تومان رسید. 

بازار غیرقابل پیش بینی فلز زرد

فردین آقابزرگی، کارشناس بازار‌های مالی گفت: «قیمت طلا و سکه در ایران، غیر قابل پیش‌بینی شده و عموما به نوسانات دلاری وابسته است.»

او توضیح داد: «به نظر می‌رسد اختلاف میان قیمت واقعی دلار و قیمت کنونی آن، ناشی از نرخ تسعیر ارز برای واردات کالا‌هایی مانند کالا‌های لوکس، لوازم الکترونیک و … است. واردات این کالا‌ها با دلار کنترل‌شده، نشان می‌دهد که قیمت دلار در بازار غیرمتشکل یا سامانه نیما، نرخ واقعی نیست.»

این کارشناس بازار‌های مالی افزود: «حبابی که در سکه مشاهده می‌شود، انتظارات تورمی و نرخ پیش‌بینی شده دلاری است که براساس آن، قیمت سکه را ارزیابی می‌کنند.»

آقابزرگی ادامه داد: «بر اساس آمار‌های بین‌المللی، تغییرات چندانی در قیمت جهانی طلا تاپایان سال ۲۰۲۲ میلادی وجود نداشت. اما با توجه به این که قیمت طلا و سکه در کشور متاثر از نرخ دلار است و قیمت طلای آب شده یا سکه، با افزایش همراه خواهد بود.»

منبع: تجارت نیوز

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه