فرماندار پیرانشهر

تعداد زیادی کامیون در مرز تمرچین متوقف هستند + فیلم

دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ 868 0
تعداد زیادی کامیون در مرز تمرچین متوقف هستند + فیلم علت توقف تعداد زیادی از کامیون‌های حامل بار ایرانی در این مرز عدم تامین خودرو از سوی طرف عراقی برای انتقال کالاهای صادراتی است.

به گزارش تجارت بان، خبرگزاری ایرنا در گزارشی نوشت: «خضر کاک‌درویشی» فرماندار پیرانشهر با بیان اینکه برغم بارش سنگین برف جاده منتهی به مرز تمرچین مسدود نیست، گفت: با وجود بارش برف سنگین و کولاک شدید در چند روز گذشته، با تلاش ماموران راهداری این شهرستان مسیر تمرچین - پیرانشهر مسدود نشده اما نبود کامیون عراقی در مرز مهمترین دلیل برای توقف کامیون‌های ایرانی در پارکینگ‌های تمنرچین است.

وی با اشاه به اینکه هم اکنون ۴۵۰ تا ۵۰۰ دستگاه کامیون باری و ترانزیتی ایرانی در جاده دسترسی به این پایانه مرزی و چند پارکینگ متوقف هستند، افزود: با هماهنگی طرف عراقی روز گذشته ۹۸ دستگاه کامیون باری برای دریافت محموله، از عراق به تمرچین اعزام شدند و امروز قرار است این تعداد به ۲ برابر برسد.

فرماندار پیرانشهر اضافه کرد: در صورت تامین کامیون از سوی طرف عراقی برای بارگیری در مرز تمرچین با توجه به هماهنگی‌های انجام شده با گمرک و سایر ارگان‌های مستقر در این مرز، بسرعت از تعداد کامیون‌ها و خودروهای ترانزیتی متوقف شده در این مرز کاسته می‌شود.

کاک‌درویشی ادامه داد: با توجه به بارش برف سنگین در منطقه «چومان» عراق و مسدود شدن برخی مسیرها در این منطقه، امکان انتقال کامیون‌ها به مرز تمرچین در آنسوی مرز برای انتقال کالا مشکل و با تاخیر زیاد همراه است.

وی تاکید کرد: امسال با تعریض جاده منتهی به تمرچین، اگر خودروهای ترانزیتی و کامیون‌های باری هم در یک خط توقف کنند، امکان تردد در این پایانه مرزی وجود دارد.


کاک‌درویشی در خصوص صادرات کالا از مرز تمرچین پیرانشهر نیز گفت: امسال بیش از ۴۵۰ هزار تُن انواع کالا به ارزش ۱۷۵ میلیون دلار از مرز تمرچین این شهرستان به کشورهای مختلف صادر شده است.

وی یادآور شد: کالاهای صادر شده از مرز تمرچین پیرانشهر شامل انوع مصالح ساختمانی، لوله و اتصالات فولادی، میوه و تره‌بار و وسایل و لوازم خانگی بوده که از نظر وزنی نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۹ درصد افزایش یافته است.

مرز تمرچین در ۱۵ کیلومتری غرب پیرانشهر، جنوب آذربایجان غربی و نقطه مقابل مرز حاج عمران عراق قرار دارد و یکی از نزدیکترین مسیرهای زمینی جمهوری اسلامی به دریای مدیترانه شرقی است.

این مرز زمینی تا شهر ارومیه، مرکز استان ۱۶۰ کیلومتر فاصله دارد و فاصله نزدیکترین شهرها به این مرز، پیرانشهر در ایران و چومان در عراق است که به ترتیب حدود ۱۱ کیلومتر و ۲۵ کیلومتر با گمرک تمرچین فاصله دارد.

مرز تمرچین پیرانشهر در سال ۱۳۸۶ به عنوان مرز رسمی زمینی شناخته شد و نقش آن در اقتصاد منطقه چشمگیر است.

آذربایجان‌غربی دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان در ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، «صنم بلاغی» پلدشت در مرز نخجوان و «تمرچین» پیرانشهر در مرز عراق است.

در کل کشور ۲۲ پایانه‌ مرزی وجود دارد که حدود یک چهارم آنها در آذربایجان غربی قرار دارد.
امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه