بیش از ۱۲۹ هزار دستگاه کامیون کالا از طریق مرزهای کرمانشاه صادر شد

دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۲ 235 0
بیش از ۱۲۹ هزار دستگاه کامیون کالا از طریق مرزهای کرمانشاه صادر شد به گفته ناظر گمرکات استان کرمانشاه، در چهار ماه سپری شده از سال‌ جاری ۱۲۹ هزار و ۱۹ دستگاه کامیون حامل کالای صادراتی با انجام تشریفات گمرکی از طریق حوزه نظارت گمرکات استان کالای خود را به خارج از کشور صادر کردند.

به گزارش تجارت بان، «علی‌اصغر عباس‌زاده»، افزود: از این تعداد کامیون عبوری حامل کالای صادراتی از حوزه نظارت گمرکات استان کرمانشاه، گمرک پرویزخان با تردد ۴۹ هزار و ۱۹ دستگاه کامیون بیشترین سهم کامیون‌های حامل کالای صادراتی را در بین گمرکات استان به خود اختصاص داده است.

وی، سهم گمرک خسروی از کامیون‌های حامل کالای صادراتی در چهار ماهه نخست سالجاری از گمرکات استان را ۳۳ هزار و ۳۰۶ دستگاه عنوان کرد.

ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک کرمانشاه تعداد کامیون‌های عبوری از گمرکات سومار، شوشمی و شیخ صله را به ترتیب ۲۱ هزار و ۵۹۳ دستگاه، ۱۱ هزار و ۳۲۴ دستگاه و ۱۳ هزار و ۷۷۷ دستگاه عنوان کرد.

عباس‌زاده، حجم کالای صادراتی توسط این تعداد کامیون را ۹۳۵ میلیون و ۵۷۵ هزار و ۹۶۱ دلار کالا به وزن ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار و ۲۳ تن عنوان کرد.

وی، عمده کالاهای صادراتی از طریق حوزه نظارت گمرکات استان را میلگرد و آهن آلات، کاشی و سرامیک، میوه و تره بار، سنگ‌های ساختمانی، لبنیات، انواع محصولات پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف عنوان کرد.

استان کرمانشاه در مجموع ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و در امتداد این مرز ۲ مرز رسمی و پنج بازارچه مرسی فعال است و سالانه بیش از سه میلیارد دلار کالا از این مرزها به خارج از کشور صادر می‌شود.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت و ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که در امتداد این مرزها، ۲ مرز رسمی و فعال خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با بخش حکومت مرکزی و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.

مرز رسمی پرویزخان قطب اقتصادی غرب کشور و از مرزهای فعال است و ۴۵ درصد صادرات کالاهای غیر نفتی از کشورمان به کشور عراق از طریق این مرز صورت می‌گیرد.

هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می‌شود./ ایرنا

 
 
 

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه