فراهم شدن زمینه سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بانه

یکشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۰ 0
فراهم شدن زمینه سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بانه با فراهم شدن زیرساخت‌های فاز یک منطقه ویژه اقتصادی بانه، گام‌های محکم این منطقه برای سرمایه‌گذاری، تولید، صادرات و در نتیجه اشتغال و کاهش و حذف پدیده کولبری برداشته شده است و با طی مراحل بعدی و استقرار واحدهای تولیدی می‌توان به تحقق اهداف ایجاد این منطقه امیدوار بود.

به گزارش تجارت بان، در سالیان اخیر یکی از مهمترین برنامه‌های کشور در خصوص کاهش تاثیرات تحریم‌ها و افزایش درآمد و اشتغال؛ رونق صادرات غیرنفتی بوده است لذا در این راستا سعی شده استان‌های مرزی چون کردستان بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گیرند.

 

کردستان با داشتن ۲۳۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق و مرزهای رسمی باشماق مریوان و سیرانبند بانه و تعدادی بازارچه موقت مرزی، استعداد و ظرفیت فراوانی برای رونق صادرات و ورود کالاهایی که در داخل کشور تولید نمی شوند را دارا است.

 

متاسفانه سالیان گذشته این ظرفیت‌ها به نحو احسن شناسایی و استفاده نشده در نتیجه زمینه اشتغال مردم منطقه با فراهم شدن عرصه‌های صنعتی و گسترش صنایع کوچک و تولیدات صادرات محور، آنطور که باید و شاید ایجاد نشده است در نتیجه جمعیت زیادی از شهرهای مرزی استان انتخاب مناسب تری از کولبری نداشتند.

 

حال برای جبران این کم کاری‌ها در چند سال اخیر اجرای منطقه ویژه اقتصادی بانه و منطقه آزاد بانه و مریوان در دستور کار قرار گرفته است تا بدین گونه بتدریج مشکلات این نواحی و پدیده کولبری در شهرهای مرزی استان کاهش و در نهایت حذف شود.

 

هرچند مصوبه ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بانه مربوط به اوایل دهه ۱۳۸۰ است و ابلاغ آن توسط هیات دولت، هفت تا هشت سال طول کشید و پنج سال هم زمان برد تا اجرای آن کلید بخورد شاید اگر تا این حد اجرای آن به طول نمی انجامید با توجه به اهداف این طرح اقتصادی مهم؛ امروز با این حجم از کولبری مواجه نبودیم.

 

در این گزارش به دنبال پرداختن به مسائل گذشته و چرایی تاخیر در اجرای پروژه‌های پیشرانی هم چون منطقه ویژه اقتصادی بانه نیستیم آنچه هدف ما است اطلاع رسانی در خصوص آخرین وضعیت این منطقه و میزان استقبال سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی از آن است تا مردم بیشتر در جریان اقدامات انجام شده در این راستا قرار گیرند مردمانی که مدت ها است چشم انتظار اشتغال فرزندان این دیار در واحدهای تولیدی مستقر در این منطقه هستند.

 

 

اعلام آمادگی ۱۱ سرمایه گذار خارجی 

 

خرداد ماه سال جاری به منظور جذب سرمایه گذاران خارجی و داخلی، همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری منطقه ویژه اقتصادی بانه در این شهرستان و با حضور مسوولان کشوری و استانی برگزار شد در این مراسم استاندار سلیمانیه و جمعی از سرمایه گذاران اقلیم کردستان عراق هم حضور داشتند.

 

حدود ۶ ماه از برگزاری این همایش می گذرد و ماحصل این رویداد هم به گفته مسوولان اعلام آمادگی ۱۱ نفر از سرمایه گذاران اقلیم کردستان عراق است هرچند این تعداد نسبت به افراد دعوت شده به همایش کم است ولی با توجه به شرایط کشور از لحاظ تحریم آن را مطلوب می‌دانند.

 

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کردستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: وجود شهرک صنعتی، منطقه ویژه و مرز سیرانبند در بانه موجب شده تعداد افرادی که در گذشته کولبری می کردند امروز بیشتر وارد کار تولید و تجارت مرزی از این مبادی شوند.

 

سید کمال حسینی با اشاره به اینکه منطقه ویژه اقتصادی بانه در ۲ فاز تعریف شده است، گفت: برای ایجاد زیرساخت های فاز نخست این منطقه بیش از ۲۶۰ میلیارد ریال هزینه شده است.


فراهم شدن شرایط سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بانه 

 

وی با اعلام اینکه برای آماده سازی فاز دوم هم نیاز به بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار است، اضافه کرد: شرکت شهرک های صنعتی استان متولی ایجاد زیرساخت های منطقه ویژه بوده و تاکنون بهترین شرایط را برای سرمایه گذاران واقعی در آن مهیا کرده است.

 

وی افزود: یکی از اهداف دولت در اقتصاد استان توسعه سرمایه گذاری خارجی است و در این راستا امسال همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری منطقه ویژه اقتصادی بانه برگزار شد.

 

حسینی با اشاره به اینکه حدود ۵۰ سرمایه گذار از اقلیم کردستان عراق به این همایش دعوت شدند و حضور پیدا کردند، ادامه داد: این سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری و انجام کار تولیدی در استان علاقه مند بودند و اعلام آمادگی کردند.

 

وی یادآور شد: تاکنون از این تعداد ۱۱ نفر به طور جدی پای کار آمدند و طرح ارائه کردند که این طرح ها در کمیسیون های مختلف استان مصوب شده و زمین مورد نیاز هم در منطقه ویژه برای آنها در نظر گرفته شده است.

 

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کردستان با اشاره به اینکه کار مقدماتی ثبت شرکت این تعداد سرمایه گذار هم اکنون در حال انجام است، اضافه کرد: بیشتر طرح های سرمایه گذاری، مربوط به حوزه های تولید لوازم خانگی، تولید کارتن، مواد غذایی و تولید گاز نیتروژن است.

 

حسینی با بیان اینکه کارهای مربوط به سرمایه گذاری این طرح ها با همکاری مرکز خدمات سرمایه گذاری استان در حال انجام است تا گرفتار بروکراسی اداری نشوند، افزود: بعد از برگزاری این همایش، کار رها نشد به طور ویژه تماس با سرمایه گذاران را در دستور کار قرار دادیم و همین اقدامات و رایزنی ها موجب حضور این ۱۱ نفر هم شده است.

 

وی اظهار داشت: معتقدم با توجه به تحریم ها، در حوزه سرمایه گذاری خارجی حضور این ۱۱ نفر را می توانیم موفقیت بزرگی بدانیم و اگر کشورمان با این مشکل مواجه نبود بی شک تعداد بیشتری سرمایه گذار را می توانستیم جذب کنیم.

 

به گفته سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کردستان، در امر سرمایه گذاری خارجی مشکلی از طرف  ایران وجود ندارد و آمادگی لازم در این رابطه هم وجود دارد.

 

تکمیل زیرساخت‌های مورد نیاز فاز یک منطقه ویژه اقتصادی بانه

 

یکی از مشکلات اصلی استان در حوزه سرمایه‌گذاری اعم از داخلی و خارجی کمبود زمین و بالابودن قیمت آن است و دولت با مهیا کردن شرایطی هم چون ایجاد منطقه ویژه اقتصادی و شهرک‌ها و نواحی صنعتی، اراضی را با قیمت مناسب در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد.

 

منطقه ویژه اقتصادی بانه که زیرساخت‌های آن فراهم شده شرایط مطلوبی برای سرمایه‌گذاران فراهم کرده و به گفته مسوولان ذیربط در کمتر منطقه و شهرکی تا این سطح زیرساخت فراهم شده است.

 

بسیاری از موانع سرمایه‌گذاری مثل استعلام و تغییر کاربری، دریافت خدمات آب، برق و گاز و موافقت دستگاه‌های تخصصی مثل محیط زیست در منطقه ویژه وجود ندارد و این کار، سرمایه‌گذاری و تولید را تسهیل می کند.

 

منطقه ویژه اقتصادی بانه ۶.۵ کیلومتر با مرز سیرانبند فاصله دارد و در نزدیکی شهر بوئین قرار گرفته است مزیت‌های فوق به شکل حساب شده‌ای در مکان‌یابی این منطقه مدنظر قرار گرفته است.

 

 

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کردستان هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه از سال ۹۶ منطقه ویژه اقتصادی بانه به عنوان یکی از پروژه‌های پیشران ملی و استانی مطرح شد، گفت: این منطقه در ۲ فاز به مساحت ۳۵ و ۵۰ هکتار تعریف و زون بندی شد.

 

احمد خسروی اضافه کرد: در ابتدا کاربری منطقه ویژه اقتصادی بانه صنایع تبدیلی و بسته بندی بود که بعد از کامل شدن مطالعات مربوطه و با توجه به ظرفیت های موجود به منطقه صنعتی و تجاری تغییر کاربری داده شد.

 

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کردستان اعلام کرد: مساحت عرصه ۹۴ هکتاری این منطقه دیوارکشی و حصار کشی شده و زیرساخت ها در فاز یک شامل تامین آب و فاضلاب، برق، گاز و شبکه فیبرنوری و خیابان کشی تکمیل شده است.

 

معرفی ۴۳ سرمایه گذار برای سرمایه گذاری درمنطقه ویژه

 

خسروی یادآور شد: واگذاری اراضی در منطقه ویژه هم چون شهرک های صنعتی نیست و این مهم باید با نظارت و هماهنگی با مدیریت استان صورت گیرد لذا در این رابطه شورای راهبری منطقه ویژه در استان تشکیل شده است.

 

وی با بیان اینکه در یک سال اخیر بیش از ۱۵ جلسه کارشناسی و ۶ جلسه شورای راهبردی منطقه ویژه بانه در استان تشکیل شده است، گفت: حدود ۱۲۰ طرح به کمیته کارشناسی معرفی شده و با حساسیت به گزینش و اولویت دهی به سرمایه گذار واقعی پرداخته شده است.

 

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کردستان اعلام کرد: بعد از طی پروسه مذکور، ۴۳ سرمایه گذار به شرکت شهرک های صنعتی استان برای عقد قرارداد معرفی شدند که تاکنون قرارداد ۱۸ نفر منعقد شده است.

 

خسروی اضافه کرد: تعداد دیگری هم در مرحله امور اداری مربوط به عقد قراردادها هستند و برخی از سرمایه گذاران هم به دلیل تامین نکردن سرمایه مورد نیاز در کار خود تاخیر دارند.

 

وی با اشاره به اینکه زمین مورد نیاز برای سرمایه گذاران خارجی در منطقه ویژه اقتصادی بانه ذخیره شده است، یادآور شد: به محض صدور مجوز فعالیت تولیدی برای تعداد سرمایه گذارانی که با طرح آنها موافقت شده، زمین در اختیار آنها قرار داده می شود.

 

هدف نهایی از ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بانه ساماندهی بحث تجارت و تولید در راستای رفع معضلات منطقه از جمله بیکاری و کاهش و در نتیجه حذف پدیده  کولبری است که امید می رود با حذف بروکراسی، آسان کاری و مهیا بودن شرایط در این منطقه چند سال آینده شاهد تحقق این اهداف باشیم.

 

به منظور جویا شدن از وضعیت منطقه ویژه اقتصادی بانه و تاثیرات آن و همچنین ماحصل همایش معرفی سرمایه گذاری های این منطقه با رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سنندج که در برگزاری این همایش نقش داشتند و قرار بود با سرمایه گذاران خارجی هم ارتباط بیشتری برقرار کنند و آنها را به سرمایه گذاری در این منطقه تشویق کنند، چندین مرتبه تماس گرفتیم و پیامک ارسال کردیم ولی متاسفانه حاضر به انجام مصاحبه در این رابطه نبودند و این گونه فقط در این گزارش نظرات مسوولان بخش دولتی لحاظ شده است.

 

شرکت شهرک‌های صنعتی کردستان در چهارم اردیبهشت سال ۱۳۷۰ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شده و تاکنون به سرمایه گذاران و تولیدکنندگان در ۱۲ شهرک، هفت ناحیه صنعتی و یک منطقه ویژه اقتصادی زمین واگذار کرده است.

 

 این شرکت با دارا بودن یک مرکز خدمات فن آوری و کسب و کار، ۱۳۸۲ قرارداد منعقده و بهره‌برداری از ۷۱۱ واحد صنعتی و  واحد کارگاهی زمینه اشتغال مستقیم ۱۲ هزار نفر را در استان کردستان فراهم کرده است.

 

شهرستان مرزی بانه با ۱۵۸ هزار نفر در ۲۷۰ کیلومتری سنندج مرکز استان واقع شده است./ایرنا

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه