حفظ میراث جهانی هورامان یک ضرورت است

چهارشنبه ۱ تير ۱۴۰۱ 151 0
حفظ میراث جهانی هورامان یک ضرورت است مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی کردستان گفت: حفظ میراث جهانی هورامان یک ضرورت بوده و از مهمترین دغدغه‌ها و برنامه‌های میراث فرهنگی استان است.

به گزارش تجارت بان،  یعقوب گویلیان روز چهارشنبه در دیدار با انجمن قلم و فعالان منطقه هورامان، اظهار داشت: هورامان دربردارنده قدمت تاریخی با پیشینه کهن فرهنگی، آداب‌ و رسوم و نمادهای فرهنگی ویژه‌ است، منطقه‌ای که همه عناصر اصلی آن در دامان طبیعت خلق می‌شود.

 

وی افزود: معماری روستاهای موجود در این منطقه با انطباق بر شیب‌ها به شکل پلکانی شکل گرفته است که نشان از هم‌نشینی مسالمت‌آمیز عوامل طبیعی و انسان‌ ساخت دارد.

 

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی کردستان با تاکید بر اینکه بافت و اصالت روستاهای هورامان باید با توجه به معماری و نمادهای منطقه حفظ شود، ادامه داد: باید دهیاران این روستاها نگاه ویژه‌تری به بافت و جایگاه روستاهای این منطقه داشته باشند تا ظرفیت‌های توسعه هورامان ماهیت خود را از دست ندهد.

 

وی ابراز امیدواری کرد با پیوند و هم‌افزایی میان دو استان کردستان و کرمانشاه و همچنین مردم این منطقه بتوانیم معرفی صحیحی از ظرفیت‌های بی‌نظیر منظر فرهنگی هورامان داشته باشیم.

 

برگزاری سمینارها و نشست‌های علمی، بهره‌گیری از دانش بومی مردم منطقه هورامان، برگزاری کمیته و کارگاه‌های آموزشی برای ائمه جماعت، دهیاران و مردم منطقه، استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها، لزوم تمرکززدایی و حفظ بافت تاریخی منطقه از جمله مهمترین مواردی بود که در این جلسه بر آنها تاکید شد.

 

«منظر فرهنگی هورامان» در چهل‌ و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو (سه‌شنبه پنجم مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۲۷ جولای ۲۰۲۱) در شهر فوجوی چین، با تصویب اعضای کمیته، به‌ عنوان بیست و ششمین میراث ملموس کشورمان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

 

منطقه هورامان با دارا بودن معماری پلکانی، آب و هوای مطبوع، آداب و رسوم سنتی، پوشش خاص، صنایع دستی و غذاهای محلی خود منحصربفرد است. این منطقه استان‌های کردستان، کرمانشاه و بخشی از اقلیم کردستان عراق را در برمی‌گیرد که در کردستان، بخش‌هایی از شهرستان سنندج، کامیاران و سروآباد و در کرمانشاه، شهرستان جوانرود، پاوه، روانسر و ثلاث باباجانی را شامل می‌شود.

 

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته هورامان بیش از ۷۰۰ روستا را در این ۲ استان غربی ایران شامل می‌شود شواهد باستان شناسی بدست آمده نشان می‌دهد که قدمت هورامان به دوران پارینه سنگی میانی و به حدود ۴۰ هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد.

 

۲ هزار اثر شامل آثار تاریخی، غارهای طبیعی، درختان کهنسال، میراث منقول، قنات و مکان‌های طبیعی در استان شناسایی شده که از این تعداد ۹۳۰ اثر آن به ثبت ملی رسیده است./ایرنا

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه