عراق ارزش دینار را بالا می برد

یکشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۱ 0
عراق ارزش دینار را بالا می برد سیاست‌مداران و نمایندگان پارلمان عراق در تلاش هستند تا بانک مرکزی را بر آن دارند تا ارزش دینار در برابر دلار را بالا ببرد و از این طریق روند افزایش قیمت‌ها در این کشور کنترل شود.


به گزارش تجارت بان به نقل از مهر، نخست‌وزیر سابق عراق پیشنهاد کرده که بانک مرکزی ارزش دینار در برابر دلار را افزایش دهد تا جلوی بالا رفتن قیمت‌ها در این کشور گرفته شود.

بانک مرکزی عراق در ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ ارزش دینار در برابر دلار را پایین آورده و به خاطر بحران ناشی از سقوط قیمت نفت و همچنین شیوع کرونا، برابری هر دلار را به ۱۴۶۰ دینار رسانده بود. تا پیش از آن هر دلار برابر با ۱۱۸۲ دینار عراقی بود. در پسِ این اقدام شاهد افزایش قیمت‌ها در بازار عراق به خصوص در حوزه مواد غذایی بودیم؛ چراکه این کشور برای تأمین مایحتاج خود به واردات وابسته است.

نوری المالکی نخست وزیر سابق عراق، در توئیتر پیشنهاد داده که برابری دلار - دینار به ۱۳۷۵ دینار افزایش یابد.

وی گفته که کاهش ارزش پول ملی و عدم جبران تبعات آن برای شهروندان باعث ایجاد مشقت اقتصادی و بحران هزینه‌های زندگی در این کشور شده است. امروز دولت عراق باید به گونه‌ای این مشکل را حل کند که نه مردم عراق آسیب ببیند و نه اقتصاد ملی.

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر جدید عراق اعلام کرده است که اگرچه وی با این موضوع موافق است، اما بانک مرکزی عراق صلاحیت تصمیم‌گیری برای بالا بردن ارزش پول ملی را دارد.

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه