افزایش ارزش دینار در برابر دلار آمریکا + نمودار

جمعه ۹ دى ۱۴۰۱ 334 0
افزایش ارزش دینار در برابر دلار آمریکا + نمودار در روزهای اخیر ارزش دینار در برابر دلار رو به کاهش گذاشت؛ این در حالی است که طی 3 روز اخیر و با تمهیدات بانک مرکزی عراق، بار دیگر ارزش دینار در برابر دلار در حال بازیابی قدرت و قیمت خود است.


تجارت بان - سامان عابری - در هفته اخیر قیمت دلار در بازارهای ارزی عراق رو به افزایش گذاشت به طوری که در روز 6 دی ماه 1401، هر 100 دلار آمریکا در حدود 160 هزار دینار معامله شد. این در حالی است که کارشناسان پیش بینی این قیمت را کرده بودند و همچنین تصریح کردند که در سال جدید میلادی، قیمت دینار تثبیت خواهد شد.

در باره چرایی افزایش قیمت دلار در بازارهای اقلیم کردستان و عراق دلایلی مانند؛ تحریم چند بانک خصوصی عراقی توسط آمریکا، کاهش میزان عرضه ارز از سوی بانک مرکزی عراق و... عنوان شده بود.

بانک مرکزی عراق در این میان با اقدامات عملی تلاش کرد تا قیمت دلار را کاهش دهد از جمله این اقدامات می توان به افزایش میزان عرضه دلار به بازار، عرضه دلار در روزهای تعطیل و همچنین عرضه دلار به شهروندان و بازرگانان با قیمت مصوب کرد.

مجموعه اقدامات فوق موجب شد تا بار دیگر ارزش دینار در برابر دلار رو به افزایش گذارد و امروز جمعه 9 دی ماه هر 100 دلار آمریکا با 151 هزار و 500 دینار معامله شود؛ با این وجود، قیمت کنونی نسبت به اول آذر ماه سال جاری رشدی حدود 3 هزار دیناری را نشان می دهد.

تداوم کاهش قیمت دلار در برابر دینار عراقی همچنان ادامه دارد و تحولات بازار ارزی عراق طی گزارش های بعدی، اطلاع رسانی می شود.
 
 

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه