تقویم کشاورزی با عراق تدوین می‌شود

شنبه ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ 427 0
تقویم کشاورزی با عراق تدوین می‌شود حوزه‌های بازرگانی، سرمایه‌گذاری، انتقال دانش و فناوری در بخش کشاورزی،نیاز متقابل طرفین است؛ وزیر کشاورزی از آمادگی ایران برای در اختیار قراردادن داشته‌های خود در بخش های یاد شده به کشور عراق خبر داد.

به گزارش تجارت بان، در اولین نشست همکاری کشاورزی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، محمدعلی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی ایران در دیدار همتای عراقی خود گفت: هر یک از طرفین می‌توانند از امکانات موجود و ظرفیت علمی و تخصص یکدیگر در جهت توسعه کشاورزی بهره گیرند و جمهوری اسلامی آمادگی دارد داشته‌ها و یافته‌های خود را در اختیار همسایه خویش قرار دهد.

کاهش چالش‌های اقتصادی با همکاری

عباس المالکی، وزیر کشاورزی عراق، وزیر کشاورزی جمهوری عراق هم در این دیدار با اشاره به روابط خوب ایران و عراق در زمینه کشاورزی و دامپروری گفت: بحران کشاورزی ناشی از جنگ اوکراین لزوم همکاری کشورهای همسایه را بیش از پیش نشان می‌دهد و کشاورزی به عنوان مهم‌ترین فعالیت اقتصادی امروز مد نظر دو دولت قرار گرفته است.

وی افزود: در زمینه اقتصادی با ایران انتظار همکاری بیشتری داریم و امیدواریم در زمینه تولیدات دامی و دامپروری به عنوان اهرم ثبات بخش بازار، همکاری متقابل داشته باشیم.

رعایت ضوابط بهداشتی و استاندارد دامی مورد انتظار طرفین

محمدعلی نیکبخت در ادامه مذاکرات بر رعایت ضوابط بهداشتی و استاندارد دامی در چارچوب توافق از جانب طرفین تاکید کرد و گفت: سال ۲۰۵۰ به پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی، سالی دشوار برای تأمین غذا در جهان خواهد بود این موضوع با توجه به تغییر اقلیم و آسیب منابع پایه مانند آب و خاک در منطقه ما اثرات شدیدتری به جا خواهد گذاشت، از این رو با اتخاذ تدابیری در جهت همکاری‌های منطقه‌ای در زمینه کشاورزی، به خصوص همسایگان و به ویژه ایران و عراق، خواهیم توانست از عواقب آسیب‌زا آن به دور باشیم.

وی ادامه داد: حوزه‌های تجاری، بازرگانی، سرمایه‌گذاری، انتقال دانش و فناوری در بخش کشاورزی، نیاز متقابل طرفین است، ایران آمادگی دارد در موارد یاد شده داشته‌های خود را در شیلات، دامپروری، زراعت، باغبانی و دیگر موضوعات کشاورزی در اختیار عراق قرار دهد و در مقابل از ظرفیت‌های علمی و تخصصی این کشور بهره‌برداری کند.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر ثبات روابط بازرگانی بین دو کشور بر پایه تقویم کشاورزی تصریح کرد: ما تقویم و برنامه تولید برای انواع محصول در ایران داریم و در صورت هماهنگی دو کشور در تدوین تقویم کشاورزی می‌توانیم ضمن تأمین بازار داخل، بخشی از نیاز عراق را برآورده و تأمین کنیم و در مقابل، آن قسمت از تقاضای ایران را که امکان تولید داخل ندارد، از کشور عراق وارد کنیم.

به گفته وی، کشورمان با بهره‌گیری از استاندارد و ضوابط قابل قبول سازمان حفظ نباتات در حوزه غلات خواهان رسیدن بی‌دغدغه این محصولات به دست مردم عراق است و این موارد با انتظار متقابل در تفاهم‌نامه همکاری دو جانبه مد نظر قرار خواهد گرفت.

خودکفایی کشت گندم

نیکبخت در این مذاکرات توانایی کشور را در تولید محصولات زراعی خوب ارزیابی کرد و گفت: امسال با برنامه‌ریزی صورت گرفته توانسته‌ایم ۱۰ میلیون تن گندم برداشت کنیم و در یک یا دو سال آینده در کشت گندم به خودکفایی خواهیم رسید.

وزیر جهاد کشاورزی بر استعداد خوب کشور در تولید سبزی و صیفی مانند گوجه‌فرنگی و پیاز تاکید کرد و از شیلات به عنوان ظرفیت بزرگ در سرمایه‌گذاری خارجی یاد کرد و در همین حال گفت: شیلات از بزرگترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران است و ما ضمن برطرف‌سازی موانع و محدودیت‌ها، مسیری هموار را پیش پای سرمایه‌گذاران عراقی می‌گشاییم که با کمترین دغدغه در حوزه آبزی‌پروری و صید و صیادی سرمایه‌گذاری کنند.

وی صنایع تکمیلی و تبدیلی، فرآوری و زنجیره ارزش را از جمله حوزه‌های سرمایه‌گذاری پر بازده عنوان کرد و گفت: در محصولات باغی مانند انواع مرکبات رتبه اول تا دهم جهانی هستیم و می‌توانیم در تأمین نیاز کشور عراق سهم داشته باشیم.

نیکبخت با غنی خواندن تجربه دامپروری، از آمادگی ایران برای انتقال دانش این بخش به کشور همسایه خبر داد.

وی در ادامه مذاکرات با همتای عراقی، توان علمی و اجرایی کشورمان در حوزه کشاورزی را با توجه به ۴ دهه تحریم، مطلوب ارزیابی کرد و گفت: با تفاهم دوجانبه و استفاده از توانمندی یکدیگر با لحاظ شرایط اقلیمی حاکم بر منطقه، می‌توانیم شرایط سخت را پشت سر گذاریم.

وزیر جهاد کشاورزی در توضیح سخنانش گفت: ما با اجرای پروژه‌های زیربنایی مانند آب و خاک، از جمله در شبکه‌های آبیاری، زهکشی، انتقال آب و پمپاژ و تجهیزات مربوط، تحت شرایط تحریم، به توانایی ارزشمندی با کمک نخبگان دانشگاهی و شرکت‌های دانش‌بنیان دست یافته‌ایم و طرف عراقی می‌تواند نیاز کشورش را در این زمینه‌ها از نظر قیمت، کیفیت و کمیت از شرکت‌های ایرانی تأمین کند.

نیکبخت درباره کشت فراسرزمینی نیز خاطرنشان کرد: با توجه به منابع موجود در سایر کشورها در نهایت سرمایه‌گذار ایرانی با دلیل علاقه دو ملت، کشور عراق را اولویت اول سرمایه‌گذاری قرار می‌دهد.

منبع: وزارت جهاد کشاورزی

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه