توسعه روابط اقتصادی اقلیم کردستان و فرانسه

دوشنبه ۸ شهریور ۱۴۰۰ 0
توسعه روابط اقتصادی اقلیم کردستان و فرانسه در حال حاضربیش از ٣٥ شرکت فرانسوی در عراق مشغول به فعالیت بوده که بیشتر آنها در اقلیم کردستان مستقر هستند.

به گزارش تجارت بان، اقلیم کردستان و فرانسه روابطی تاریخی و عمیق با هم دارند و فرانسه در مراحل مختلف از اقلیم کردستان محافظت کرده است. از ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سال ١٩٩١ تا جنگ داعش تا در سال ٢٠١٤، پاریس بارها از اقلیم کردستان حفاظت نموده و از اربیل حمایت کرده است.

 

در باره روابط اقتصادی میان فرانسه و اقلیم کردستان به طور اخص و فرانسه و عراق به طور کلی، محمد فیضی، مدیر بخش اقتصاد در کنسولگری فرانسه، گفت:" میزان مبادلات بازرگانی میان فرانسه و عراق در سال ٢٠١٧ نزدیک به ٢٥٠ میلیون دلار بوده، اما در سال‌های ٢٠١٨ و ٢٠١٩ این میزان ٧٠ درصد افزایش یافته و به ٨٠٠ میلیون دلار در سال رسیده است، اما در سال ٢٠٢٠ به دلیل تاثیرات گسترش کرونا که بر همه جهان تاثیر منفی داشت، سطح مبادلات بارزگانی ٥٠ درصد کاهش یافت و به ٤٠٠ میلیون دلار رسید".

 

مدیر بخش اقتصاد در کنسولگری اربیل، همچنین اظهار داشت که بیش از ٣٥ شرکت فرانسوی در عراق فعالیت دارند و بیشتر آنها در اقلیم کردستان مستقر هستند که معروفترینشان عبارتند از: رینولت، لاکوست، دانون، کارفور که به ترتیب در زمینه‌های خودرو، لباس و لبنیات فعالیت دارند، همچنین شرکت لافاریج که در سلیمانیه و دهوک کارخانه تولید سیمان تاسیس کرده و ٩٠ درصد کارگران آن افراد بومی هستند.

 

محمد فیضی مبلغ سرمایه گذاری فرانسه در عراق و اقلیم کردستان را سه میلیارد دلار اعلام کرد.

 

از طرفی دیگر به گزارش گروه سرمایه‌گذاری، سه موزه بزرگ ویژه میراث تاریخی، مشابه موزه لوور فرانسه، در شهرهای اربیل، سلیمانیه و دهوک احداث خواهند شد.

 

همچنین شرکت توتال که یکی از شرکت‌های غول پیکر نفت در سطح جهان است، در عراق و اقلیم کردستان مجوز فعالیت گرفته و در سال ٢٠١٢ در فازهای سفین و برانان و در سال ٢٠١٣ نیز در فازهای هریر و تازه، عملیات کشف نفت انجام داده است.

 

شرکت پرنکوش نیز به عنوان اولین شرکت نفت و گاز فرانسه در سال ٢٠٠٧ تا ٢٠١٣ در فاز سندی – آمیدی عملیات کشف نفت به انجام رسانده است.

 

به غیر از آن دو شرکت، چند شرکت فرانسوی دیگر نیز در زمینه نفت و گاز فعالیت دارند که معروفترین آنها شرکت شلمبرجر است که سال ١٩٢٦ در فرانسه تاسیس شده است.

 

در عراق شرکت توتال ٢٢.٥ درصد از سهام میدان نفتی حلفا در استان میسان را در اختیار دارد. در ماه جولای سال جاری نیز هیئت وزرای دولت عراق، قرارداد میان وزارت نفت و شرکت توتال را برای کار در چهار پروژه بزرگ تصویب کرد.

 

توسعه میدان نفتی ارتاوی که یک پروژه دریایی فراگیر است و وزارت مربوطه بیش از ١٠ سال است برای اجرای آن در تلاش است و نیروگاه انرژی خورشیدی با قدرت تولید ١٠٠٠ مگاوات نیز از دیگر پروژه‌ها هستند. وزارت نفت عراق و شرکت توتال در باره اجرای این پروژه‌ها به توافق رسیده‌اند که هزینه آنها نزدیک به هفت میلیارد دلار است.

 

کشور فرانسه، پس از آلمان و بریتانیا بزرگترین اقتصاد اروپا است و از این رو در سطح جهان نیز در ردیف هفتم قرار دارد. تولید داخلی فرانسه ٢.٧١ تریلیون دلار و سرانه درآمد ٤٢.٨٧٧ هزار دلار است./کردستان 24

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه