صادرات ۵۲۱ میلیون دلار کالا از مرز مهران

یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ 315 0
صادرات ۵۲۱ میلیون دلار کالا از مرز مهران ۵۲۱ میلیون و ۸۴۴ هزار و ۸۵۷ دلار کالا از مرز بین المللی مهران در هفت ماهه سپری شده از سال جاری به عراق صادر شد.

به گزارش تجارت بان، «جمیل شوهانی» رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام گفت: این میزان کالای صادراتی (صادرات استان و سایر گمرکات) نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی ۲۶۵ و از نظر وزنی ۳۱۰ درصد رشد داشته است.

 

وی افزود: ۳۲۰ میلیون و ۸۵۰ هزار و ۶۹۷ دلار از این میزان کالا مربوط به صادرات استان ایلام و ۲۰۰ میلیون و ۹۹۴ هزار و ۱۶۰ دلار از گمرک دیگر استان ها به عراق صادر شده است.

 

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام یادآور شد: در مجموع میزان خروجی کالاهای صادراتی (صادرات استان و سایر گمرکات ) از مرز بین المللی مهران در بازه زمانی هفت ماهه سال جاری ۱۲۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد را نشان می دهد.

 

شوهانی عمده ترین اقلام صادراتی در این مدت را مصالح ساختمانی، محصولات فلزی، کشاورزی، پلاستیکی، خودرو و مواد پتروشیمی اعلام کرد و گفت: بیشترین میزان کالای صادراتی سیمان و محصولات کشاورزی است.

 

وی همچنین عمده اقلام صادراتی استان ایلام به خارج از کشور را مواد غذایی، صیفی، انواع مصالح ساختمانی، سیمان، مواد پتروشیمی، پلی اتیلن اعلام کرد.

 

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت ایلام در خصوص میزان واردات کالا از مرز مهران هم گفت: طی هفت ماهه سال جاری ۴۳ هزار و ۱۹۳ دلار کالا با وزن ۱۴۷ هزار کیلوگرم وارد شده که این میزان ۷۷ درصد کاهش داشته و علت آن حمایت از تولید کالاهای داخل بوده است.

 

شوهانی اضافه کرد: با اقدام ها و تدابیر انجام شده توسط مدیریت ارشد استان و انعقاد تفاهم نامه های ۲ جانبه با استان های همجوار عراقی تلاش می شود ضمن برطرف کردن موانع پیش روی میزان صادرات استان از مرز مهران افزایش یابد.

 

روزانه به طور متوسط ۴۰۰ دستگاه کامیون حامل کالای صادراتی و بازرگانی از مرز بین المللی مهران پس از سیر تشریفات گمرکی به کشور عراق صادر می شود.

 

شهرستان مرزی مهران در ۸۵ کیلومتری جنوب غربی ایلام قرار دارد و مرز بین المللی مهران در ۱۱ کیلومتری این شهرستان از کانون های مهم تردد زائر و کالا به کشور عراق بشمار می رود./ایرنا

امتیاز مطلب: 100%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه