صادرات بیش از یک میلیارد دلار از مرز پرویزخان

چهارشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ 262 0
صادرات بیش از یک میلیارد دلار از مرز پرویزخان مدیرکل گمرک پرویزخان گفت: سال گذشته در مجموع یک میلیارد و ۲۲ میلیون و ۶۲۲ هزار دلار کالا از طریق این مرز رسمی به عراق صادر شد.

به گزارش تجارت بان، «قاسم مطلبی» ارزش وزنی کالاهای صادر شده طی پارسال از مرز رسمی پرویزخان در مجموع  ۲ میلیارد و ۵۳۳ هزار و ۸۷۴ تن بود.

 

وی اظهار داشت: عمده کالاهای صادر شده از این مرز رسمی به عراق میوه و تره بار، کاشی و میلگرد بوده است.

 

مدیرکل گمرک پرویزخان در ادامه گفت: از نظر شاخص های آماری در ۲ ماه پایانی سال گذشته (بهمن و اسفند) شاهد رشد ۱۵ و ۶ درصدی ارزی (دلاری) نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن بودیم.

 

مطلبی ادامه داد: هم اکنون طرح سامان دهی درب خروج صادرات مرز رسمی پرویزخان با اعتبار یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در دست اقدام است که پیش بینی می شود تا تیرماه به بهره برداری برسد.

 

وی گفت: مرحله اول طرح جامع گمرک مرز رسمی پرویزخان با ۱۳۰ میلیارد ریال هزینه کرد (اعتبار) پارسال به بهره برداری رسید که این طرح در سال ۹۷ وارد فاز اجرایی شد و بزرگترین طرح گمرک از نظر ریالی و شامل بخش های مختلف تجاری و رفاهی و پارکینگ است.

 

شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت در غرب کرمانشاه، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می‌شود.

 

مرز رسمی پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به صورت رسمی در سال ۸۶ تاسیس و راه اندازی شد که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد.

 

هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می‌شود./ایرنا

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه