تاکید بر اجرایی شدن تفاهم‌نامه‌های تجاری ایران و عراق

جمعه ۱۷ تير ۱۴۰۱ 413 0
تاکید بر اجرایی شدن تفاهم‌نامه‌های تجاری ایران و عراق رئیس اتاق بازرگانی اهواز با اشاره به اینکه ایران و عراق در حوزه های تجاری تفاهم‌نامه‌های رسمی متعددی دارند گفت: اجرایی شدن مفاد این تفاهم‌نامه‌ها باید همواره در دستور کار طرفین قرار گیرد تا روند توسعه تجارت بین آنها از شتاب بیشتری برخوردار شود.

به گزارش تجارت بان، شهلا عموری با اشاره به نشست هم‌اندیشی با رئیس اتاق بازرگانی بغداد در عراق اظهارداشت: ایران و عراق به عنوان کشورهای همسایه، دوستی و همکاری‌های بسیار خوبی در منطقه دارند.

 

وی تصریح‌کرد: این همکاری‌ها می‌تواند در زمینه‌های مختلف توسعه یابد تا منافع اقتصادی هر دو طرف را درپی داشته باشد.

 

عموری با تاکید بر اینکه برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی محصولات ایرانی در کشور عراق و همچنین پذیرش هیات‌های تجاری در ایران، به معرفی هرچه بهتر توانمندی‌های اقتصادی تولیدکنندگان کشورمان منجر می‌شود افزود: در این رابطه هماهنگی‌های مستمری بین اتاق بازرگانی اهواز و رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی در عراق انجام شده است.

 

نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق تصریح‌کرد: یکی از موضوعاتی که باید با جدیت در حوزه تجارت بین ایران و عراق پیگیری می‌شود؛ موضوع اجرایی شدن هرچه بهتر مفاد تفاهم‌نامه همکاری‌ها است.

 

وی از جمله تفاهم‌نامه‌های کاربردی بین این کشورها را "همکاری صندوق های ضمانت صادرات"، " تفاهم‌نامه نمایشگاهی"، "موافقتنامه‌های حمل و نقل زمینی و ترانزیت، ریلی" و تفاهم‌نامه در حوزه امور "گمرکی"، عنوان‌کرد و افزود: این تفاهم‌نامه‌ها از ظرفیت‌های قابل توجهی برخوردار هستند که باید با همکاری دولت و بخش خصوصی از آنها به منظور رشد مبادلات تجاری استفاده کرد.

 

عموری با تاکید بر اینکه تدوین بسته‌های حمایتی از فعالان اقتصادی جهت تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی از برنامه‌های اتاق بازرگانی اهواز برای رشد مبادلات تجاری با کشور عراق است گفت: متناسب با شرایط بازارعراق با همکاری دستگاه‌های دولتی باید برای فعال کردن تفاهم‌نامه ها و همچنین حضور مستقیم در بازار عراق، برنامه‌ای جامع و کاربردی تهیه شود.

 

رئیس اتاق بازرگانی اهواز تصریح‌کرد: اتاق بازرگانی بغداد به عنوان اتاق پایتخت کشور عراق، آمادگی خود برای انجام پیگیری‌های لازم در حوزه اجرایی شدن تفاهمنامه‌های منعقد شده بین ایران و عراق را اعلام کرده است.

 

وی اضافه‌کرد: با همکاری‌هایی که صورت می‌گیرد، پیش‌بینی می‌شود که روند توسعه تجارت ایران و عراق با برنامه ریزی‌های اساسی و ساختاری بروز شده، در آینده نزدیک با تحولات بسیار خوبی همراه باشد.

 

بر اساس این گزارش، در راستای اجرای کاربردی تر تفاهم‌نامه های تجاری ایران و عراق، دولت ایران اخیرا (تیرماه امسال) با پیشنهاد وزارت اقتصاد خود مبنی بر پیش نویس پروتکل اصلاحی توافقنامه بین دو دولت ایران و عراق مبنی بر اجتناب از مالیات مضاعف و تبادل اطلاعات در مورد مالیات بر درآمد و سرمایه موافقت کرد.هیأت وزیران با پیشنهاد وزارت اقتصاد و دارایی در خصوص پیش‌نویس پروتکل اصلاح موافقتنامه بین دولت‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق مبنی بر اجتناب از مالیات مضاعف و تبادل اطلاعات در مورد مالیات بر عودت و سرمایه و مالیات و اجازه تبادل اسناد خود را بدهد موافقت کرد ./ایرنا

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه