۱۷ میلیون دلار کالا از بازارچه های موقت مرزی کردستان وارد کشور شد

چهارشنبه ۸ تير ۱۴۰۱ 332 0
۱۷ میلیون دلار کالا از بازارچه های موقت مرزی کردستان وارد کشور شد رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: طی سه ماهه نخست امسال حدود ۱۷ میلیون دلار کالا از طریق بازارچه های موقت مرزی استان وارد کشور شده است.

به گزارش تجارت بان، بختیار خلیقی روز چهارشنبه با اشاره به اینکه در حوزه تجارت استان، اقدامات مطلوبی در زمینه تکمیل و توسعه پایانه های صادراتی در حال اجرا است، اظهار داشت: در این استان ۲ مرز رسمی باشماق مریوان و سیرانبند بانه و سه بازارچه موقت مرزی در زمینه مبادلات تجاری فعال هستند.

 

وی با بیان اینکه حجم مبادلات تجاری شامل صادرات، صادرات سایر گمرکات، واردات و ترانزیت است، اضافه کرد: از گمرکات استان سال گذشته هفت میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار مبادلات تجاری انجام شد.

 

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اعلام اینکه حدود ۹۰ هزار کارت بازرگانی مرزنشینی در روستاهای تا شعاع ۲۰ کیلومتری مرز برای مرزنشینان صادر شده است، گفت: این افراد از تسهیلات سود بازرگانی که به ازای هر نفر هفت میلیون ریال است بهره مند می شوند.

 

خلیقی با اشاره به اینکه سال گذشته از بازارچه های موقت مرزی استان ۸۰ میلیون دلار کالا وارد کشور شده است، اظهار داشت: در سه ماهه نخست امسال هم میزان کالای وارد شده از بازارچه های مرزی استان با کارت بازرگانی مرزنشینی از لحاظ ارزش دلاری ۱۷ میلیون دلار بوده است.

 

وی یادآور شد: یکی از بازارچه های غیرفعال استان هم بازارچه سیف سقز است که بسیاری از فعالان اقتصادی این شهرستان و مسوولان استان هم در تلاش برای فعالسازی آن هستند.

 

گمرکات استان کردستان با شعبه های فعال در سنندج، باشماق مریوان و سیرانبند بانه به فعالان اقتصادی خدمات گمرکی ارائه می کند و مرز رسمی باشماق مریوان در کردستان یکی از مهمترین مرزهای رسمی زمینی ایران با اقلیم کردستان عراق به شمار می‌آید و در زمینه ترانزیت، صادرات، امور مسافری و مقدار قابل توجهی در بخش واردات فعال است./ایرنا

امتیاز مطلب: 0%
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ بلی خیر

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه